Nie walczyliśmy na siłę o jakieś niesamowicie wysokie wyniki, w miarę możliwości nie pozwalaliśmy kandydatom i ich otoczeniom sztucznie nabijać głosów. Dzięki temu mamy rzetelne wyniki, które pokazują nastroje internautów. Bardzo prawdopodobne jest to, że wyniki te nie pokryją się z tymi niedzielnymi. Mimo wszystko każdy kandydat będzie mógł porównać faktyczne poparcie z tym internetowym, gdzie użytkowników jest bardzo wielu. W szczególności młodych, choć starsi w bardzo szybkim tempie dołączają do tej społeczności.

No to co pokolei?

Szydłowiec. W Gminie Szydłowiec mamy pięciu kandydatów i o ile miasto huczy od sformułowań, że to Andrzej Jarzyński po raz czwarty wygra wybory i to nawet w pierwszej turze, to internet już taki łaskawy dla kończącego trzecią kadencję burmistrza nie jest. Internauci jako swojego faworyta wskazali Artura Ludwa (Porozumienie Gospodarcze), który może liczyć na 40,5 % poparcie. Na drugim miejscu…Sławomir Nojek 26,1 % (SLD Lewica Razem), a dopiero na trzecim Andrzej Jarzyński (Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej) z poparciem na poziomie 23 % internautów. Na znikome poparcie mogą liczyć: Agnieszka Górska (Prawo i Sprawiedliwość)- 7,2 %oraz Wiktor Cielecki (Nasze Ludowe Porozumienie) – 3,2%. Obydwoje nigdzie nie są wymieniani wśród jakichkolwiek faworytów. Czy jest szansa, że wyniki internetowe pokryją się z rzeczywistością? Zdaje się, że nie. Andrzej Jarzyński nadal ma duże poparcie lokalnej społeczności, choć z drugiej strony dochodzą do nas słuchy o słabnącycm poparciu w sołectwach Gminy Szydłowiec. Artur Ludew to z kolei kandydat młodzieży. Sławomira Nojka do końca nie wiadomo jaka grupa społeczna poprze, ponieważ starał on się, dotrzeć do ogółu.

Chlewiska. W tym sondażu zagłosowało najmniej naszych czytelników, co z pewnością jest oznaką, że portal Nasz Szydłowiec nie ma wielu fanów w Gminie Chlewiska. Wśród czterech kandydatów na wójta największego poparcia znów nie ma ten, który rządzi gminą od lat. Wśród internautów z Chlewisk panuje opinia, że walkę o główne stanowisko stoczą: Zdzisław Bąk (Samorząd Ziemi Chlewickiej) – 40,5 % oraz Waldemar Sowiński (Solidarny Samorząd) – 29,7 %. Po próbie zbadania nastrojów osobiście, można odnieść wrażenie, że to jednak ten drugi typowany jest przez lokalną ludność na stanowisko wójta. Sondaże wskazują, że tym razem bez szans jest kończący kadencję wójt Krzysztof Adamczyk (Rozwój i Demokracja Gminy Chlewiska) – 16,2% oraz Marek Śmigaszewski (Prawo i Sprawiedliwość) – 13,5%.

Orońsko. I to kolejna Gmina w której internauci nie wskazują w roli faworyta obecnego wójta czy burmistrza. Dość spora liczba respondentów sprawia, że sondaż jest bardziej wiarygodny niż ten w Chlewiskach, a wskazuje on dwóch głównych graczy. Mowa tutaj o: Krzysztofie Matysiaku (Prawo i Sprawiedliwość) – 38,8% oraz Sławomirze Ciepieli (Komitet Wyborczy Sławomira Ciepieli – Przyjazna Gmina) – 35,7%. Dziwnym trafem obaj Panowie są w jednym wieku, a nastroje internautów jednoznacznie wskazują na drugą turę w Orońsku. Słabe poparcie, bo na poziomie 11,2% głosów ma obecny wójt Zdzisław Bredłowski (Inicjatywa Samorządowa). Jeszcze gorzej wygląda poparcie Henryka Nosowskiego (Porozumienie dla Rozwoju Gminy Orońsko) – 8,2%. Natomiast najsłabiej jeżeli chodzi o poparcie wśród internautów wypada najmłodszy kandydat na wójta Orońska, Krzysztof Knop (KNOP Uczciwość i Kompetencja) – ledwie 6,1%.

Jastrząb. W tej gminie dzieje się podczas kampanii wyborczej sporo. Kontrkandydaci zrywają sobie plakaty, lub wywieszają paszkwile na swój temat. Od jakiegoś czasu wiemy, że o ponowny wybór na stanowisko wójta nie będzie starała się urzędująca w gminie Zofia Kosno. W związku z tym batalia o najważniejsze miejsce w samorządzie Jastrzębia, rozegra się pomiędzy innymi kandydatami. Nasz sondaż jasno wskazuje faworytów i prawdopodobnie tych, którzy zmierzą się ze sobą w drugiej turze: Zbigniew Sarnat (Nasza Gmina Jastrząb)  – 33,9% oraz Andrzej Bracha (Samorządowo – Społeczny) – 25,4%. Groźną konkurentką dla obu Panów (i o tym mówią również mieszkańcy gminy w prywatnych rozmowach) będzie Edyta Wietrak (Wspólne Dobro), która uzyskała w naszym sondażu poparcie na poziomie 22 %. Bez szans pozostają raczej: Cezary Janczyk (Prawo i Sprawiedliwość) – 10,2% oraz Łukasz Orlicki (Solidarny Samorząd) – 8,5%

Mirów. To gmina, która posiada najwięcej kandydatów na stanowisko wójta wśród wszystkich gmin powiatu szydłowieckiego. Siedem osób, stoczy batalię 16 listopada. Zdecydowaną liderką naszego głosowania została Marzena Janowska (Współpraca i Rozwój), która otrzymała poparcie na poziomie 39,8 %. Po wynikach widać, że wyborcy z Mirowa mają problem ze wskazaniem kandydata, który powalczyłby z Marzeną Janowską. Obecny wójt Albert Bobrowski (Solidarny Samorząd) – 16,7%, Albert Mańkowski (Prawo i Sprawiedliwość) i Artur Siwiorek (Komitet Wyborczy Artura Siwiorka) obaj 13,9%, Dariusz Bąk (Samorządny Mirów) – 8,3 %. Według internautów bez szans są: Bogdan Książek (Rozwaga – Rozwój – Równowaga) – 4,6% oraz Zdzisław Dąbrowa (Dzidek) – 2,8%.

Do wyborów samorządowych 16 listopada pozostało już niewiele czasu. Skończą się zabawy sondażowe, a my dowiemy się kto tak naprawdę będzie rządził naszymi gminami przez kolejne cztery lata. Wybierzmy rozsądnie, a co najważniejsze idźmy na wybory! Każdy głos jest ważny!