Dlaczego kontenery, a nie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)?

Każda gmina ma obowiązek stworzyć PSZOK, natomiast my myślimy realnie. Mamy świadomość, że wielu mieszkańcom zwyczajnie nie będzie się chciało jechać do oddalonego punktu np. ze starym żelazkiem – opowiada Paweł Wiktor, koordynator Systemu – Z tego względu przydomowe kontenery mogą stanowić dogodną alternatywę lub uzupełnienie innych, funkcjonujących już punktów zbiórki.

Dodatkowo nowelizacja unijnej dyrektywy dotyczącej Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego wprowadza nowy podział na grupy, wydzielając sprzęt małogabarytowy (grupa 5) oraz małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny (grupa 6), w którym każdy z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm. Taki podział wskazuje zmianę kierunku myślenia, a także praktyczne podejście do form zbierania.

100 gmin ma już czerwone kontenery – jak działa system?

Zanim rozpoczęliśmy budowę sieci pojemników, to w 2012 r. przeprowadziliśmy pilotaż działania kontenerów ustawiając je w kilkunastu miejscowościach – mówi Paweł Wiktor – Testy przebiegły pozytywnie, dlatego rozwijamy ten projekt.

Obecnie funkcjonuje ok. 100 czerwonych kontenerów na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Pojemniki są ustawiane na terenie gmin współpracujących z systemem ELEKTRYCZNE ŚMIECI, w miejscach zwyczajowo przyjętych – przy altanach śmieciowych, przy supermarketach czy przed urzędami. Taka lokalizacja sprawia, że kontener staje się dogodną przydomową formą zbierania elektrycznych śmieci.

Edukacja ekologiczna?

Czerwony kontener działa jako element budujący świadomość ekologiczną, co czasem przejawia się w zaskakującej formie – opowiada Marta Szczecińska, Marketing & Communication Manager

ELEKTRYCZNE ŚMIECI .

Organizatorzy Systemu dostają zgłoszenia, że ktoś próbował wepchnąć do kontenera ponadwymiarowe urządzenie (np. monitor komputera), czy też że obok kontenera stoją lodówki lub telewizory!

Takie sytuacje pokazują, że obecność specjalnego kontenera uświadamia mieszkańcom, że urządzeń elektrycznych nie powinni wyrzucać na śmietnik, jednak nie zawsze mają gdzie wyrzucić większe urządzenia – wyjaśnia Marta Szczecińska – Oczywiście po zgłoszeniu odbieramy także większe urządzenia.

Perspektywy rozwoju

Organizatorzy Systemu ELEKTRYCZNE ŚMIECI zakładają ustawienie kolejnych kontenerów w gminach a także współpracę z sieciami handlowymi.

Wierzymy, że jest to przyszłościowa i dogodna dla mieszkańców forma, dlatego będziemy ją rozwijać – zapewnia Bartłomiej Hajduk.

 

W Szydłowcu, ani w żadnej gminie powiatu szydłowieckiego takich kontenerów jeszcze nie ma, ale z tego co mówią organizatorzy sieć jest w trakcie budowy. Każda gmina, która jest zainteresowana takim rozwiązaniem może się zgłaszać do organizatorów.

info: www.elektrycznesmieci.pl