We wtorek 21 września w Chlewiskach odbyły się uroczystości z okazji odnowienia zabytkowego pomnika leśnika Wiktora Kozłowskiego.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele św. Stanisława w Chlewiskach, której przewodniczył bp Marek Solarczyk, ordynariusz diecezji radomskiej.

Następnie wszyscy uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny, gdzie poświęcony został odnowiony pomnik na grobie Wiktora Kozłowskiego. Nagrobek prawie dwa lata temu zniszczyła wichura. – Leśnicy czuli obowiązek, by wzorem swych poprzedników odnowić go i postawić na grobie leśnika, powstańca, patrioty i kapitana Wojska Polskiego – powiedział dr inż. Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

W ubiegłym roku przybliżaliśmy czytelnikom portalu „Nasz Szydłowiec” postać Wiktora Kozłowskiego, który ostatnie lata życia spędził w gminie Chlewiska, umierając w 1858 roku w Koszorowie. Poniżej artykuł o którym mowa, ze skanem oryginalnego artykułu o Wiktorze Kozłowskim z „Tygodnika Ilustrowanego” z 1864 roku.

Wiktor Kozłowski i jego pomnik nagrobny w Chlewiskach

foto. Radio Plus Radom/Magdalena Król