20 czerwca Gminna Biblioteka Publiczna w Mirowie pod patronatem Wójta Gminy Mirów Artura Siwiorka zorganizowała dla społeczności lokalnej wyjazd do Parku Etnograficznego w Tokarni.

Wydarzenie, w mieszkańcy gminy brali udział przygotowane zostało przez Polskie Radio Kielce oraz Muzeum Wsi Kieleckiej. W tym roku było to wielkie święto kultury ludowej „Jawor u źródeł kultury”, któremu towarzyszył konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”.

Ponad stu wystawców rozstawiło swoje stoiska w skansenie. Imprezę zainaugurowała msza święta, która odbyła się w przepięknym drewnianym kościółku. Następnie uczestnicy udali się pod scenę, gdzie zaczynała się impreza.

Mieszkańcy gminy Mirów ujrzeli wiele rękodzieł ludowych, artystycznych, zasmakowali pysznego swojskiego jedzenia, a w ramach konkursu „Jawor u źródeł kultury” usłyszeli najlepsze kapele regionalne. Gminę reprezentowało KGW „Górnianki” wraz ze swoim stoiskiem z pysznymi serami podpuszczkowymi przygotowanymi przez Mirosławę Kępas.

W tym roku w środku tygodnia wypada noc świętojańska, więc niektóre Panie uczestniczyły w warsztatach wyplatania wianków. Na zakończenie festiwalu obejrzeliśmy Gwiazdę wieczoru, którą był zespół ,,Golec uOrkiestra” .

Wycieczka okazała się strzałem w dziesiątkę, ponieważ piękna pogoda i pozytywne nastawienie uczestników pozwoliły na integrację i twórcze działanie, a to z kolei stworzyło chęć poznania naszych wielu ciekawych miejsc kultury.

info: Gmina Mirów