Pierwsze obchody miały miejsce 1 marca 2011 roku. Z każdym rokiem wiedza o „Żołnierzach Wyklętych”, o organizacji Wolność i Niezawisłość poszerza się. Polacy bardziej świadomie wypowiadają się na temat tych bohaterów, z większą świadomością biorą udział w uroczystościach. Ogromna rzesza młodzieży wzoruje się dziś na niezłomnych żołnierzach. 

W Szydłowcu również obchodzono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Dwa dni przed państwowymi uroczystościami w naszym mieście odbył się zorganizowany przez Młodzież Wszechopolską i NaRodowy Szydłowiec II Szydłowiecki Marsz Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Udział wzięło w nim około 200 osób. 

1 marca w szydłowieckim Parku Niepodległości głównym punktem uroczystości miało być odsłonięcie tablicy poświęconej żołnierzom na terenie Szydłowca i okolic. W pomniku został również umieszczony Akt Erekcyjny oraz Lista 66. żołnierzy walczących na ziemiach szydłowieckich w oddziale ppor. Mariana Sadowskiego ps. „Dzida”. 

W uroczystości udział wzięło wiele osób, kombatanci, samorządowcy, mieszkańcy Szydłowca, uczniowie i nauczyciele wszystkich szydłowieckich szkół. Nie zabrakło okolicznościowych przemówień. 

Najciekawsze były te Józefa Jarosińskiego (wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej) oraz Edwarda Koleja (wiceprezesa Zarządu Okręgu Radom Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej). Obaj w dużym skrócie główny nacik położyli na wielkim bohaterstwie wspominanych żołnierzy. Mówili o tym, że każdy z nich musiał poświęcić to co najcenniejsze, czyli własne życie. Specjalne słowo skierowali do szydłowieckiej młodzieży, przypominając jej, że byli to żołnierze młodzi, wielokrotnie ledwo wkraczający w dorosłość. Edward Koleja cieszył się, że pomimo niesprzyjającej pogody widzi tak dużą liczbę młodych, zaznaczył, że być może w takich chłodach, przy padającym śniegu, wielu z „Żołnierzy Wyklętych” kryło się w lasach i okopach. Józef Jarosiński wspomniał natomiast swojego teścia „wyklętego żołnierza” z ziemi szydłowieckiej, wyraził radość, że dane było mu z nim obcować. 

Modlitwę za poległych zmarłych odmówił ks. kanonik Adam Radzimirski, wspólnie z ks. Norbertem Skawińskim poświęcili pamiątkową tablicę. Apel poległych poprowadził Roman Burek ze Związku Strzeleckiego im. Henryka „Hubala” Dobrzańskiego. 

Uroczystość była również okazją do odznaczenia niektórych osób: Medal Za Zasługi dla Armii Krajowej otrzymali burmistrz Artur Ludew, oraz panowie Marek Janczyk i Barszcz. Odznakę Akcji „Burza” otrzymali: starosta Włodzimierz Górlicki, społeczny opiekun miejsc pamięci narodowej Marek Sokołowski oraz Siembiot. 

Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali: prezes szydłowieckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Zofia Pawlak,  burmistrz Szydłowca – Artur Ludew, wicestarosta szydłowiecki – Roman Woźniak oraz ks. kanonik Adam Radzimirski. 

Po uroczystościach w Parku Niepodległości spektakl słowno – muzyczny w murach szkolnych przedstawili uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika. Wieczorową porą w kościele św. Zygmunta w Szydłowcu odbyła się msza św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych”. 

Ta odsłnięta 1 marca 2016 roku tablica to kolejny szydłowiecki pomnik pamięci. Warto, abyśmy przechodząc czasami obok niego wspomnieli pamięć tych odważnych Polaków. 

Obszerna fotorelacja z tego wydarzenia dostępna do obejrzenia na Facebooku