SZYDŁOWIEC, 16-18 września: Otwarcie Klubu Krytyki Politycznej:

Jednym z celów Krytyki Politycznej jest tworzenie lokalnych środowisk lewicowych, aktywnych w sferach polityki, nauki i kultury. Od 2007 roku tworzymy w całej Polsce Kluby Krytyki Politycznej. Działąją w nich animatorzy kultury i aktywiści społeczni, którym bliski jest etos lewicowego zaangażowania w sprawy publiczne.

Zapraszamy na otwarcie Klubu KP w Szydłowcu

16-18 września, Świetlica na ul. Radomskiej 5

PROGRAM:

16 września, piątek

godz. 18.00 Siła kobiet

Czy kobiety są dyskryminowane, po co wprowadzono kwoty na listach wyborczych, dlaczego kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni? Goście: Anna Czerwińska (działaczka społeczna, Feminoteka), Agnieszka Wiśniewska (autorka biografii Henryki Krzywonos, Krytyka Polityczna)

17 września, sobota

Sztuka współczesna – artyści czy skandaliści?

O co chodzi z penisem na krzyżu i czemu ktoś zbudował obóz koncentracyjny z klocków lego? Dyskusja o tym, czy sztuka współczesna mówi coś o świecie, czy ma tylko prowokować, jaką spełnia role, jeśli jakąś spełnia, jakie stawia sobie cele.

godz. 16.00 prezentacja prac artystów współczesnych, Katarzyny Górnej i Artura Żmijewskiego

godz. 18.00 dyskusja z udziałem Katarzyny Górnej (artystka) i Stacha Rukszy (Krytyka Polityczna, CSW Kronika w Bytomiu). Prowadzenie: Sebastian Liszka (Krytyka Polityczna, MOCAK).

godz. 20.00 koncert kolektywu Zralex

18 września, niedziela

godz. 13.00 Piknik rodzinny, śniadanie, warsztaty dla dzieci

W niedzielne przedpołudnie do świetlicy i jej okolic zapraszamy mieszkańców na piknik. Podczas pikniku podane zostanie śniadanie. Dzieci wezmą udział w warsztatach Fabryka książek, podczas których naucza się sami robić książeczki.

Organizatorzy: Shortcut, MCKiS, Miasto Stołeczne Warszawa, MKiDN

Partnerzy: CSW, MSN, KP, Towarzystwo Aktywnych Kulturalnie PROJEKTORIAT, Plepletv, POWIAT SZYDŁOWIECKI

Patronat medialny w Szydłowcu: www.naszszydlowiec.pl

Przedstawione działania są częścią projektu kulturalnego „Cięcie” w Szydłowcu (15 września-27 października). W programie jeszcze więcej bezpłatnych atrakcji,min. pokazy filmów, wystawy, spotkania. Akcje kulturalne realizują Krytyka Polityczna, Centrum Sztuki Współczesnej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej – uznane warszawskie instytucje kultury, a opiekunem merytorycznym działań jest międzynarodowej sławy artysta Artur Żmijewski. Organizatorem projektu jest Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie, przy wsparciu finansowym Urzędu m.st. Warszawa oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej szczegółów w lokalu przy ulicy Radomskiej 5 w Szydłowcu, gdzie działa świetlica kulturalna i na: www.shortcut2011.pl