Grupa kilkunastu studentów z tzw. „Kowalni”, czyli pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego, artysty i wykładowcy sztuki, gościła w naszym mieście od pewnego czasu, spotykając się z ludźmi i poszukując inspiracji do swoich prac. Studenci poznawali miasto w towarzystwie szydłowieckiej młodzieży, która wystąpiła w roli przewodników. Na efekty pracy artystów przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, ale należy wierzyć, że ich pobyt tu zaowocował wspaniałymi pomysłami. W końcu „Kowalnia” to wylęgarnia wybitnych artystów – wywodzą się z niej m.in. Artur Żmijewski, inicjator projektu „Cięcie”, oraz Katarzyna Górna, która gościła w Szydłowcu w czasie rezydencji Krytyki Politycznej, a także Katarzyna Kozyra i Paweł Althamer, których prace wyświetlano w świetlicy przy Radomskiej 5.

Sobotni wieczór zakończył występ zespołu Broniowianki, który wykonał tradycyjne przeboje ludowe, a także utwór premierowy. Współczesna opowieść o rodzinnej wsi jest wynikiem współpracy zespołu z Broniowa z młodą artystką Alicją Rogalską, a powstała również w ramach działań związanych z projektem „Cięcie”.

Pomysłodawcy projektu zdążyli nas już przyzwyczaić do tego, że nie zapominają o najmłodszych mieszkańcach Szydłowca. Zajęcia dla dzieci proponowały już Krytyka Polityczna i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Działania Muzeum Sztuki Nowoczesnej objęły dotychczas warsztaty „Światło i ruch” oraz „Inicjacje dziecięce”, natomiast w minioną niedzielę odbyły się zajęcia plastyczne „KinoMarzeńObraz”, na które zaprosiło Towarzystwo Aktywnych Kulturalnie „Projektoriat”, partner projektu „Cięcie”. Podczas spotkania maluchy w wieku 3-8 lat przedstawiały na papierze swoje wymarzone miejsce, a następnie zamieniały je w animację filmową.

{phocagallery view=category|categoryid=20|limitstart=0|limitcount=9}

fot. Anna Michajłow- Arak i Marta Łabęcka z Towarzystwa Aktywnych Kulturalnie „Projektoriat”