O godzinie 14.oo wszyscy zebrali się przed ratuszem miejskim, gdzie salwy armatnie odpalone przez szydłowieckich rycerzy z Wyborowej Chorągwi Pancernej Falco ogłosiły oddanie do użytku zmodernizowanych obiektów.
Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński w krótkim przemówieniu dziękował wszystkim, którzy mieli swój udział w pracach przy wniosku kluczowym. Wyrażał wdzięczność urzędnikom , a także mieszkańcom Szydłowca. Następnie zaprosił wszystkich do wejścia na wieżę ratusza by mogli podziwiać Szydłowiec z wysokości. Warto dodać, że oddanie do użytku publicznego ratuszowej wieży odbyło się dzień przed 68. rocznicą zbombardowania ratusza. 17 stycznia 1945 roku ratusz został omyłkowo zbombardowany przez lotnictwo sowieckie, już po zajęciu Szydłowca przez Armię Czerwoną. Po zakończeniu wojny odbudowano wieżę i wyremontowano zniszczony budynek ratusza.
{phocagallery view=category|categoryid=146|limitstart=0|limitcount=41|imageordering=5}
Po obejrzeniu Szydłowca z wysokości wszyscy przeszli do wyremontowanego Hotelu „Pod Dębem”, tam ksiądz dziekan Adam Radzimirski poświęcił budynek i przecięto okolicznościową wstęgę.
Warto przypomnieć, że budynek hotelu stoi na szydłowieckim Rynku już od 1819 roku a zbudowany został na wniosek księżnej Anny Sapieżyny. Uruchomiono w nim wówczas szkołę elementarną, w latach 70 XX wieku adaptowany na hotel. Od około dwudziestu lat budynek nie był używany i siłą rzeczy niszczał. Dziś Hotel „Pod Dębem” odzyskał blask i z pewnością będzie ponownie jedną z wizytówek Szydłowca.
Hotel składa się z 13 w pełni wyposażonych pokoi z 25 miejscami noclegowymi. Pokoje naprawdę są ładne i wygodne, Ci którzy będą z nich korzystali nie powinni się zawieść.
Warto dodać, że do Hotelu dobudowano nowy niewielki budynek w którym mieścić się będzie Miejska Informacja Turystyczna.
Kolejnym punktem oddawania do użytku obiektów było zwiedzanie nowo powstałego budynku Regionalnego Centrum Biblioteczno – Multimedialnego umiejscowionego przy ulicy Kolejowej w miejscu starej „harcówki”.
Budynek w środku naprawdę wygląda okazale i jest w nim dużo przestrzeni. Znajdują się tam m.in.: duża sala konferencyjna, czytelnia ze sporą ilością miejsc, centrum informatyczne, zaplecze kuchenne oraz kilka innych sal i pokoi, które mają być przeznaczone dla najmłodszych i tych starszych mieszkańców Szydłowca. Ciekawostką jest nowoczesny magazyn z dwudziestoma trzema przesuwnymi regałami, gdzie według słów burmistrza ma się zmieścić cały zamkowy księgozbiór, który z pewnością już niebawem zostanie do nowej biblioteki przeniesiony.
Nie zabrakło oczywiście poświęcenia budynku przez księdza dziekana, jak również przecięcia okolicznościowej wstęgi.
Po zwiedzeniu i przyjrzeniu się tym trzem wyremontowanym lub zbudowanym od podstaw obiektom wszyscy udali się na szydłowiecki Zamek, gdzie zostały wręczone podziękowania, stauetki, a młodzież z Teatru „U Radziwłła” dała popis swoich umiejętności. Na Zamku również wszyscy mogli zobaczyć w slajdach prezentowanych przez wiceburmistrza Krzysztofa Ziółkowskiego jak wyglądały prace rewitalizacyjne i budowlane. Ze slajdów dowiedzieliśmy się również, że pierwszy etap projektu kluczowego kosztował 8 599 457, 45 zł (z czego 1 226 008, 12 to środki gminy Szydłowiec, reszta pochodzi ze środków EFRR).
W roku 2013 zaczynają się prace przy II etapie projektu kluczowego, który obejmuje: remont Zamku, zagospodarowanie Parku Radziwiłłów i Wyspy Zamkowej oraz wykonanie zagospodarowania Rynku Wielkiego i ulicy Radomskiej oraz Skweru Staromiejskiego.
Burmistrz Andrzej Jarzyński przed wręczeniem stauetek szczególną uwagę zwrócił na trzy aspekty, które towarzyszyły wszystkim biorącym udział w realizacji pierwszego etapu projektu kluczowego: wiara, dziedzictwo i wdzięcznośc te trzy słowa wymienił burmistrz.
Zebranym gościom bardzo podobał się występ młodzieży, a szczególnie do gustu przypadł utwór muzyczny kończący spotkanie, którego refren składa się ze słów: „…ja jestem stąd i mnie zależy, tu uczyłem się nie bać i wierzyć, ja jestem stąd i mnie zależy…”. Młodzi artyści proszeni byli o bis, następnie każdy z nich otrzymał z rąk burmistrza pamiątkowe koszulki z logo gminy Szydłowiec.
„Wiadomo, że nie każdemu podobają się oddane do użytku trzy obiekty. Jedni mają zastrzeżenia architektoniczne, inni mają za złe że obiekty w ogóle zostały ruszane, jeszcze inni uważają że te remonty wprowadzą Szydłowiec w długi z których się długo nie otrząśniemy.
Ja jednak spokojnie do wszystkiego podchodzę, ponieważ decyzję podejmowali włodarze przez nas samych wybrani i skłaniam się ku temu, by poczekać na efekty tych remontów a dopiero później zacząć wywozić wszystkich na przysłowiowych „taczkach”. Bo efekty według włodarzy mają być, ma się poprawić atrakcyjność miasta co oznacza, że napływać do Szydłowca będą turyści którzy w naszym mieście zostawiać będą pieniądze. Mają pojawić się inwestorzy, którzy z większą ochotą będą inwestować mając świadomość że miasto jest atrakcyjne turystycznie. Budynki rewitalizowane mają tętnić życiem. Dopiero po jakimś czasie, gdy te założenia nie będą się spełniać można będzie zacząć się martwić. Teraz? oczywiście można wyrażać swoje zdanie, ale proszę jednak o więcej optymizmu. Pesymiści w Szydłowcu są niepotrzebni, bo to miasto i tak ma za dużo problemów.”