Honory gospodarzy jak zwykle czyniła szydłowiecka Miejska Orkiestra Dęta pod batutą swojego długoletniego kapelmistrza Henryka Kapturskiego.

Spotkania rozpoczęły się o godz. 15.30 tradycyjnym uroczystym wejściem orkiestr na rynek z czterech stron świata i brawami publiczności. Szydłowieccy trębacze odegrali z ratuszowej wieży hejnał miejski, a zaproszone orkiestry, gości oraz mieszkańców przywitał burmistrz Szydłowca Artur Ludew. Otwierając spotkania pogratulował muzykom kunsztu wykonawczego i efektów licznych prób i ćwiczeń, uczących współodpowiedzialności za cały zespół; tym bardziej, że zdecydowana większość muzyków to młodzież, która realizuje w zespołach swoje pasje muzyczne.

Impreza nie ma charakteru konkursowego. Jest z założenia spotkaniem zaprzyjaźnionych zespołów, zapoznaniem się z ostatnim dorobkiem, okazją do wspólnego świętowania muzyki. Puchary za uczestnictwo oraz pamiątkowe dyplomy otrzymali z rąk burmistrza Artura Ludwa kapelmistrzowie poszczególnych orkiestr: z Szydłowca Henryk Kapturski, z Bodzentyna Kazimierz Podraza, z Kozienic Zygmunt Juśkiewicz, ze Skaryszewa Tomasz Góźdź.

Występy rozpoczęły się wspólnym wykonaniem przez połączone orkiestry uroczystego „Gaude Mater Polonia”.

Następnie każda z orkiestr prezentowała się indywidualnie, popisując się harmonią brzmienia, kunsztem solistów i wszechstronnością repertuaru. Wykonywano nie tylko tradycyjne utwory na instrumenty dęte; prezentowano wiele ciekawych aranżacji muzyki tanecznej, ludowej, pop, latynoamerykańskiej, melodie filmowe, country i utwory dixielandowe. Mimo naprawdę upalnego niedzielnego popołudnia występy ściągały na Rynek Wielki coraz liczniejszą publiczność. Popisy muzyczne trwały do wczesnych godzin wieczornych. W imieniu uczestników za gościnę i organizację imprezy podziękował Zbigniew Gołąbek, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego i wiceprezes zarządu wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Szydłowieckie Spotkania Orkiestr Dętych współorganizują od dwunastu lat Wydział Promocji Urzędu Miejskiego, Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu – Zamek i Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Henryka Kapturskiego.

info i foto: Urząd Miejski w Szydłowcu, więcej zdjęć TUTAJ