W tym roku Samorząd Województwa Mazowieckiego uruchomił program Kulturalna szkoła na Mazowszu. Zainteresowanie akcją przerosło najśmielsze oczekiwania. Od maja aż 120 tys. dzieci odwiedziło muzea i teatry, w tym ponad 20 tys. uczniów udało się do placówek radomskich. Dla wielu z nich była to pierwsza taka wizyta. Już od stycznia kolejne szkoły mogą planować zwiedzanie za złotówkę.

W regionie radomskim największą popularnością cieszyło się Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, które odwiedziło 8,6 tys. uczniów. Do Muzeum Wsi Radomskiej udało się ponad 3,7 tys. uczniów. Muzeum im. Jacka Malczewskiego przyciągnęło blisko 6 tys. dzieci i młodzieży, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie – ponad 2,3 tys., a Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu – ponad 1,3 tys.

W maju radni województwa podjęli decyzję o realizacji programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, którego celem było otwarcie marszałkowskich instytucji kultury dla dzieci i młodzieży. Jego budżet to 6 mln zł. Daje on uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych szansę na promocyjne zwiedzanie instytucji kultury oddalonych od ich miejsca zamieszkania, a tym samym możliwość poznania nowych miejsc na kulturalnej mapie Mazowsza i ich zbiorów, a także skorzystania z różnorodnych propozycji kulturalnych, takich jak np. lekcje muzealne.

Jak zauważa wicemarszałek Rafał Rajkowski, dzięki programowi „Kulturalna szkoła na Mazowszu” wielu uczniów ma szansę po raz pierwszy odwiedzić muzeum czy obejrzeć spektakl w teatrze.

– Niestety czasy nie należą do łatwych. Każdemu z nas doskwierają wysokie ceny usług, energii czy artykułów spożywczych. Zdajemy sobie sprawę, że w momencie, gdy każda złotówka w budżecie domowym jest na wagę złota, kultura schodzi bardzo często na dalszy plan. Dlatego podjęliśmy decyzję, aby również w przyszłym roku dzieci i młodzież z mazowieckich szkół mogli odwiedzać nasze instytucje kultury za symboliczną złotówkę. Przeznaczymy na ten cel 12 mln zł. Zachęcam do udziału w programie. Naprawdę warto skorzystać z oferty mazowieckich instytucji kultury.

Info: Samorząd Województwa Mazowieckiego