Już niebawem gmina Szydłowiec (powiat szydłowiecki) zainwestuje fundusze unijne w wymianę starych kotłów centralnego ogrzewania na ekologiczne urządzenia.

W ramach projektu wybudowane zostaną także instalacje odnawialnych źródeł energii (OZE). Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt otrzyma blisko 1,5 mln zł dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020.

Łącznie w budynkach mieszkalnych wykonanych będzie 126 instalacji. Umowy podpisali marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Rafał Rajkowski oraz Artur Ludew, burmistrz Szydłowca.

– Cieszę się, że gmina Szydłowiec stawia na niskowęglową, bezpieczną dla środowiska  gospodarkę, która z pewnością przyczyni się do poprawy warunków życia i zdrowia mieszkańców. Dzięki podpisanym dziś umowom mieszkańcy gminy będą mogli oddychać czystszym powietrzem – mówi marszałek Adam Struzik.

Inwestycje w OZE

Na obiektach mieszkalnych pojawią się instalacje fotowoltaiczne i solarne. Kotły centralnego ogrzewania na paliwo stałe wymienione zostaną na kotły automatyczne i na biomasę, zgazowujące drewno, gazowe, olejowe i pompy ciepła. Łącznie w gminie wykonanych będzie 126 instalacji: 22 kotły na biomasę, 57 kotłów gazowych, kocioł olejowy, gruntowa pompa ciepła, 5 kotłów zgazowujących drewno oraz 29 instalacji fotowoltaicznych i 11 zestawów kolektorów słonecznych.

– Inwestycje te zakładają zepchnięcie na dalszy plan paliw kopalnych na rzecz czystych i bezpiecznych metod pozyskiwania energii. Szydłowiec to kolejna gmina, która zdecydowała się podjąć walkę z postępującymi zmianami klimatu – zauważa wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Realizacja projektu przyczyni się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i pyłów. Wpłynie również na poprawę jakości powietrza oraz obniżenie kosztów zużycia energii cieplnej i elektrycznej.

Zapis całości konferencji dostępny poniżej:

Wyświetl ten post na Instagramie.

W czwartek 13 sierpnia w szydłowieckim ratuszu zorgnizowana została konferencja prasowa w której udział wzięli: Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego, Rafał Rajkowski – wicemarszałek województwa mazowieckiego oraz Artur Ludew – burmistrz Szydłowca Pretekstem do spotkania było podpisanie umowy na dofinansowanie na kwotę blisko 1,5 miliona złotych. Takie środki unijne Szydłowiec zainwestuje w wymianę starych kotłów centralnego ogrzewania na ekologiczne urządzenia. W ramach projektu wybudowane zostaną także instalacje odnawialnych źródeł energii. #marszałekwojewództwamazowieckiego #województwomazowieckie #sejmikwojewództwamazowieckiego #dofinansowanie #środkieuropejskie #Szydłowiec #NaszSzydłowiec

Post udostępniony przez Nasz Szydłowiec (@naszszydlowiecportal)