Przegląd został podzielony na kategorie:

 • taneczne zespoły folklorystyczne prezentujące programy w formie opracowanej artystycznie z udziałem choreografów, instruktorów muzyki, aranżerów, reżyserów,
 • kapele i zespoły folkowe prezentujące opracowane artystycznie melodie ludowe wykorzystujące instrumenty nowszej generacji jak: akordeon, trąbka, klarnet, instrumenty perkusyjne a także te, których skład oparty jest o tradycyjne instrumenty.

Udział w Przeglądzie wzięło 16 zespołów – 11 zespołów pieśni i tańca i 5 kapel ludowych.

Prezentujące się zespoły oceniało Jury w składzie: Alina Kościółek – Rusin – choreograf, Jerzy Dynia – muzyk oraz Adolf Krzemiński – folklorysta, które po obejrzeniu konkursowych występów postanowiło przyznać w kategorii tanecznych zespołów folklorystycznych dwie równorzędne I nagrody Zespołowi Tańca Ludowego „HARNAM” z Łodzi oraz Zespołowi Pieśni i Tańca „RESOVIA SALTANS” z Rzeszowa.

W tej kategorii przyznano również dwie równorzędne nagrody za II miejsce Zespołowi Pieśni i Tańca „POLTEX” z Łodzi oraz Zespołowi Pieśni i Tańca „ROCHY” z Sędziszowa Małopolskiego. Decyzją Jury dwie równorzędne III nagrody otrzymały zespoły Pieśni i Tańca „KOMES” z Kędzierzyna Koźla oraz Pieśni i Tańca „TĘCZA” z Radzikowa. Specjalnym wyróżnieniem uhonorowano Zespół Pieśni i Tańca „TRAMBLANKA” z Opoczna.

W kategorii kapel ludowych I nagrodę otrzymała Kapela Ludowa „KOCIRBA” z Kolbuszowej.

II miejsce przyznano Kapeli Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. III nagrodę zdobyła Kapela „PODLASIACY” z Białej Podlaskiej.

Fundatorami nagród dla zwycięzców przeglądu było Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu – Zamek oraz Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński i Starosta Szydłowiecki Włodzimierz Górlicki.

Organizatorem przeglądu było Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu – ZAMEK.

 

 

Protokół z obrad Jury XXV Przeglądu Kapel i Zespołów Ludowych Stylizowanych im. Jana  Derlety,Szydłowiec, dn. 10 czerwca 2012 r._____________________________________________________________________________Jury w składzie :

 1. Alina Kościółek Rusin
 2. Jerzy Dynia
 3. Adolf Krzemiński

po obejrzeniu 16 prezentacji konkursowych postanowiło przyznać :w kategorii tanecznych zespołów folklorystycznych :

 • Dwie równorzędne I nagrody w wysokości  po 2000 zł każda  Zespołowi Tańca Ludowego „HARNAM” z Łodzi oraz Zespołowi Pieśni i Tańca „RESOVIA SALTANS” z Rzeszowa.

Nagrody ufundowane przez Burmistrza Szydłowca i Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu – Zamek

 • Dwie równorzędne II nagrody po 1 500 zł każda Zespołowi Pieśni i Tańca „POLTEX” z Łodzi oraz Zespołowi Pieśni i Tańca „ROCHY” z Sędziszowa Małopolskiego.
 • Dwie równorzędne III nagrody po  1000 zł każda Zespołowi Pieśni i Tańca „KOMES”z Kędzierzyna Koźla oraz Zespołowi Pieśni i Tańca „TĘCZA” z Radzikowa
 • Specjalne wyróżnienie w wysokości 700 zł dla Zespołu Piesni i Tańca „TRAMBLANKA” z Opoczna.

Nagrody ufundowane przez Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu – Zamekw kategorii kapel ludowych :

 • I nagrodę w wysokości 1 000 zł Kapeli Ludowej „KOCIRBA” z Kolbuszowej

Nagroda ufundowana przez Starostę Powiatu Szydłowieckiego

 • II nagrodę w wysokości 700 zł Kapeli Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej
 • III nagrodę w wysokości 500 zł Kapeli „PODLASIACY” z Białej Podlaskiej

Nagrody ufundowane przez Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu – Zamek

źródło (tekst i foto): http://szydlowiec.pl/ i Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu „Zamek”