Jest to „nowe i młode” święto państwowe, jak zauważył na wstępie pan Piątkowski, z roku na rok te obchody są coraz liczniejsze. Organizując przegląd filmów dokumentalnych, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Szydłowcu, wraz z Instytutem Pamięci Narodowe,j również włączyła się w obchody.

Uczestnicy spotkania zobaczyli najpierw film pt. „Zagończyk”, poświęcony por. Franciszkowi Jaskulskiemu ps. „Zagończyk” – oficerowi Armii Krajowej, od 1946 r. komendantowi Inspektoratu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, obejmującego m.in. Radom, Kozienice i Końskie, współtwórcy oddziałów partyzanckich, które opanowały m.in. Szydłowiec. Schwytany i skazany na karę śmierci, zginął w 1947r. Niestety nie ma żadnego świadka tamtych zdarzeń.

Inaczej jest w filmie poświęconym ks. Stanisławowi Domańskiemu ps. „Cezary”. Film przedstawia historię wikariusza parafii Sienno w pow. Iłżeckim, żołnierza Armii Krajowej, represjonowanemu przez powojenne władze. Zginął w 1946 r., zastrzelony przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Film interesujący, gdyż o księdzu Domańskim opowiadają jego parafianie, jego rodzina, bliscy. Przekonujemy się, jak pomimo upływu tylu lat wydarzenia z 1945, 1946 roku wciąż tkwią w ludziach.

Najciekawszy film został wyświetlony jako ostatni. To film pt. „Oskarżenie”. Film interesujący dlatego, że bardzo rzadko dziś w mediach, na ekranach filmowych wypowiadają się ludzie, którzy stali po drugiej stronie barykady. W filmie „Oskarżenie” opowiadającym o skazaniu na karę śmierci Franciszka Bujaka wypowiada się prokurator, który wydał wyrok śmierci. Film wzbudził wśród zebranych największe emocje, którymi uczestnicy zebrania jeszcze długo po spotkaniu dzielili się z organizatorami.

Portal Nasz Szydłowiec zachęca do obejrzenia filmu pt. „Oskarżenie”, który jest dostępny na platformie internetowej TVP TUTAJ

filmwykleci2

filmwykleci3