Główną ideą biura typu open space było podniesienie produktywności firmy. Pomysł ten bardzo dobrze się sprawdzał na początku XX wieku. Jednak obecnie, gdy pracujemy przede wszystkim kreatywnie, potrzeby są inne. Aby się skupić, potrzebujemy własnej przestrzeni, ciszy i spokoju.

Ścianka działowa to doskonała odpowiedź na zapotrzebowania współczesnych pracowników. Nowoczesne mobilne ścianki działowe pomagają zwiększyć efektywność pracy i jednocześnie stanowią atrakcyjny element wystroju wnętrza. Ale to nie jedyne rozwiązanie, które uczyni z naszego biura miejsce przyjazne i sprzyjające kreatywności.

Otwarta przestrzeń – rachunek zysków i strat

Biura typu open space są najtańszym i najwygodniejszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców. Koszty związane z urządzeniem i utrzymaniem takiego pomieszczenia są nawet o 20% tańsze niż w przypadku biur oferujących osobne pokoje. Niestety, efektywność pracowników w otwartej przestrzeni jest znacząco niższa. Badania przeprowadzone w 2013 roku przez internetowy instytut badań opinii Ask.com, w których udział wzięło 2060 respondentów, wykazały, że aż 86% osób pracuje lepiej, jeśli ma możliwość odizolowania się od grupy i skupienia tylko na swoim zadaniu. W open space nie ma takiej możliwości, gdyż uwaga pojedynczego pracownika jest rozproszona przez odgłosy i ruch. Jednak dzięki rozwiązaniom takim jak  ścianki dźwiękochłonne możliwe staje się przystosowanie otwartej przestrzeni do zapotrzebowania pracowników wykonujących kreatywne zadania.

Ścianki działowe – rozwiązanie praktyczne i eleganckie

Dzięki ściankom działowym można w open space wydzielić osobne pomieszczenia, zapewniając spokój i cieszę poszczególnym pracownikom, ale nie tylko. Poza tym można w ten sposób stworzyć również miejsce spotkań biznesowych czy też wewnętrznych. Ciekawe rozwiązania oferuje firma AJ Produkty – producent mobilnych i akustycznych ścianek działowych oraz innych nowoczesnych mebli biurowych. Cechami, które wyróżniają wyroby tej marki, są wysoka jakość i nowatorskie zastosowania. Dzięki ściankom podłogowym na eleganckich, metalowych podstawach możliwe jest całkowite odseparowanie od siebie pracowników. W przypadku postawienia ścianek akustycznych – wypełnionych najwyższej klasy wełną dźwiękochłonną – osiąga się efekty niemal identyczne, jakby w przypadku osobnych pokojów, gdyż absorbują one hałas niemal w 100%. Przewagą dzielenia przestrzeni za pomocą mobilnych ścianek jest także możliwość szybkiej zmiany aranżacji pomieszczenia w dowolnej chwili. W budynku z osobnymi pokojami nie mamy takiej opcji, nawet gdy liczba pracowników znacząco się zmieniła. Z kolei ścianki biurkowe idealnie nadają się do tworzenia modułów zapewniających pracownikom kawałek własnej, oddzielonej przestrzeni. Rozwiązanie to jest często stosowane w centrach telefonicznych, ale idealnie sprawdzi się również w większych pokojach.

Co można zyskać?

Głównym celem wydzielania w open space osobnych pomieszczeń jest zwiększenie wydajności i kreatywności pracowników, ale to nie jedyna korzyść. Poprawimy w ten sposób również kulturę organizacyjną firmy oraz podniesiemy jej prestiż. W open space w zasadzie nie ma miejsca ani możliwości organizowania spotkań biznesowych czy koncepcyjnych. Stosując mobilne ścianki, można stworzyć pomieszczenie gwarantujące spokój i dyskrecję. Co więcej, jego rozmiar można dowolnie zmieniać, przestawiając ścianki. Jest to rozwiązanie praktyczne i nowoczesne. Wygląd i kolorystyka ścianek idealnie wpisują się w styl biurowy. W ten sam sposób można także stworzyć jadalnię dla pracowników czy poczekalnię dla gości.

Aż 85% respondentów przytoczonego badania Ask.com wykazało, że ich efektywność jest większa, jeśli miejsce pracy jest oddzielone od reszty pracowników. Tendencję tę potwierdzają także inne badania prowadzone na ten temat w Polsce i za granicą.