W ostatnią niedzielę 10 maja, na profilu facebookowym pizzerii Pulcinella w Szydłowcu pojawił się zastanawiający opinię publiczną wpis.

Właściciele pizzerii mieszczącej się od jakiegoś czasu w piwnicach ratusza miejskiego wystosowali do burmistrza Szydłowca wniosek o zwolnienie z opłat czynszowych. Właściciele tę decyzję argumentowali znaczącym spadkiem obrotów, pomimo faktu, że Pulcinella była jednym z nielicznych albo jedynym lokalem gastronomicznym, który nawet na jeden dzień nie został zamknięty podczas trwania pandemii.

Na odpowiedź z Urzędu czekali 15 dni z nadzieją, że uda się urzędnikom znaleźć jakieś rozwiązanie. Niestety dla firmy wniosek został odrzucony. Urząd Miejski w odpowiedzi zaznaczył, że ani żadna ustawa, ani regulacje prawne nie przewidują środka prawnego w postaci zwolnienia z opłat za czynsz w ramach zawartej umowy najmu.

Jak nie trudno się domyślić pod postem wywiązała się dyskusja w którą włączyli się m.in burmistrz Szydłowca Artur Ludew oraz Michał Kwiatek naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Zarządu Dróg. Komentarze zostały z niewiadomych przyczyn skasowane, ale właściciele pizzerii posiadali screeny, które ponownie zamieścili.

Naczelnik Kwiatek w swoich komentarzach tłumaczył, że w obecnej sytuacji UM nie jest wstanie na każde zapytanie odpowiedzieć w ciągu kilku dni. Przypomniał również, że UM na odpowiedź ma miesiąc czasu. Pisał o tym, że wniosek pizzerii był skonsultowany z radcą prawnym, który prawdopodobnie stwierdził, że brak jest podstawy prawnej do zwolnienia z takowej opłaty.

Przypominam, że umowa została zawarta w trybie konkurencyjnym, w trakcie przetargu. Nie ma możliwości w takim przypadku dokonywania zmian w umowie w trakcie jej trwania. Zaproponowana cena za wynajem ponad 230 metrów lokalu w zabytkowym budynku w samym centrum miasta – 3340 złotych za miesiąc, nie jest ceną wygórowaną” – pisał w komentarzu naczelnik Michał Kwiatek.

Przypomniał właścicielom o tym, że umówili się telefonicznie, że złożą oni kolejny wniosek, a także o tym, że Urząd może działać tylko w granicach prawa.

Właściciele pizzerii odnieśli się do komentarzy Michała Kwiatka, pisząc, że kwota za czynsz faktycznie nie jest wygórowana, ale nie na obecnie panujące realia.

Swoje racje co do złożonego wniosku argumentowali treścią apelu Rzecznika Małych i Średnich Firm o zwolnienie przedsiębiorców z opłat czynszowych. W apelu przedstawione zostały przykłady rozwiązań, a także przykłady wdrożonych działań.

W jednym z komentarzy Michał Kwiatek napisał, że w gminie Szydłowiec można starać się o umorzenie zaległości niepłaconego czynszu, ale wymaga to stosownego postępowania sprawdzającego. Czy to jest rozwiązanie dla tego przedsiębiorcy? Jak przeczytaliście wyżej Urząd Miejski ma dla pizzerii jakąś propozycję i co za tym idzie złożenie nowego wniosku.

Do sprawy odniósł się również burmistrz Szydłowca, który napisał:

Gmina zawarła z państwem umowę na podstawie ustawy prawo zamówień publicznych, nie na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Tarcza antykryzysowa nie daje możliwości zmian umów podpisanych w oparciu o prawo zamówień publicznych, dlatego nie było i nie ma możliwości prawnych udzielenia takiej pomocy, bo wiązałoby się to ze zmianą umowy przetargowej. Niestety nie działamy ponad prawem i musimy przestrzegać przepisów nawet jeśli chcielibyśmy pomoc. Jeśli państwo mają wątpliwości proszę się poradzić kogoś kto zna się na prawie, a nie rzucać bezpodstawnych oskarżeń.

W innym miejscu na facebooku w odpowiedzi na komentarz, który sugerował burmistrzowi, że ze względu na panujące okoliczności powinien pomóc, burmistrz napisał:

Udzielamy pomocy na podstawie ordynacji podatkowej. Jeśli ten konkretny przedsiębiorca, czy też inny złoży wniosek będzie on rozpatrywany biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności. Takie wnioski są do nas składane i mamy już wnioski, które udało się rozpatrzyć pozytywnie. Pozdrawiam i zapraszam do kontaktu z wydziałem podatków i opłat lokalnych.

Jak zakończy się ta sprawa z pewnością dowiemy się niebawem. Wiadomym jest, że wielu przedsiębiorców, szczególnie w takich miastach jak Szydłowiec, działających na niełatwym rynku, będzie potrzebowało pomocy i wsparcia samorządów.

W konsekwencji postu zamieszczonego przez pizzerię spływają do nas również zapytania od przedsiębiorców,  którzy lokale wynajmują od osób prywatnych, gdzie obniżka czynszu zależy od dobrego serca właściciela. Wiemy, że takich przedsiębiorców na terenie powiatu szydłowieckiego jest mnóstwo i zaczynają oni do nas pisać, jak ciężko uzbierać im dziś na czynsz, kiedy ich przedsiębiorstwa były zamknięte lub funkcjonowały na „pół gwizdka”. Może to temat na kolejny artykuł?

Jednym zdaniem pandemia koronawirusa wszystkim daje popalić, szczególnie tym małym przedsiębiorcom.

Poniżej link do oryginalnego postu na stronie fb pizzerii Pulcinella w Szydłowcu:

Ludzie plik wektorowy utworzone przez pch.vector – pl.freepik.com