Od godziny 10.oo w naszym mieście odbywało się szereg profilaktycznych wydarzeń. Strażacy pokazywali dzieciom i młodzieży jak szybko rozprzestrzenia się ogień, jak łatwo może dojść do podpalenia. Prezentowali umiejętności psa strażaka, który (labrador) świetnie bawił się w towarzystwie dzieci. W specjalnie wystawionym namiocie prezentowana była pierwsze pomoc, której znajomość tak często może uratować życie drugiemu człowiekowi. Oprócz tego na placu przy liceum im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu można było podziwiać wozy strażackie, wziąć udział w konkursach, a także bawić się na dmuchanej zjeżdżalni. 

W murach szkolnych odbywała się sesja popularnonaukowa podczas której prelegenci zwracali głównie uwagę na zagrożenia jakie wywołują pożary traw i lasów. 

Punktem kulminacyjnym była konferencja, która odbyła się w sali kominkowej szydłowieckiego Zamku, podczas której wystąpili: wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz, zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Mirosław Jasztal, starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki oraz Edyta Nowicka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. 

Celem kampanii „STOP wypalaniu traw” jest pokazanie zagrożeń jakie niesie świadome wypalanie traw. Przedstawiciele wojewódzkiej straży pożarnej na każdym kroku podkreślali, że mamy tendencję malejącą, że wszystkie statystyki wskazują, że tych pożarów jest mniej i to nawet o połowę. Mimo wszystko skala świadomych podpaleń wciąż jest niepokojącą stąd ciągłe kampanie i uświadamianie społeczne. 

Więcej na temat dzisiejszej inauguracji „STOP wypalaniu traw” zobaczycie w naszym materiale video poniżej: 

VIDEO – „STOP wypalaniu traw”