W ramach tej inicjatywy zorganizowano 28 treningów oraz trzy turnieje, podczas których pod okiem trenera Jacka Sieczkowskiego z Radomia, podstawowych zasad gry, taktyki szachowej i zachowania przy szachownicy uczyły się dzieci z Szydłowca i okolicznych miejscowości. Cotygodniowe zajęcia odbywały się na terenie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Szydłowcu i wzięło w nich udział ponad trzydzieścioro młodych szachistów. W trakcie treningów prowadzone były także wewnętrzne rozgrywki w formie „turnieju drabinkowego”, ustalające wewnętrzny ranking uczestników naszych spotkań. Na koniec sezonu trójka z nich, zajmująca najwyższe miejsca, tj.: Jakub Sroka, Bartosz Król i Julia Czajkowska – została nagrodzona sfinansowanym przez „Alternatywę”, 10-cio dniowym pobytem na koloniach szachowych, organizowanych przez Polski Związek Szachowy. W tym roku centralną akcję „Wakacje z Szachami” zlokalizowano w Szydłowcu (co świadczy również o tym, że wysiłki popularyzacyjne tutejszego środowiska szachowego są zauważane i doceniane). Udział w koloniach – obok wymienionych powyżej – dzięki staraniom naszego klubu – wezmą jeszcze Wiktor Mazur i Michał Orlicki z UKS Korona. Bardzo cieszymy się z tego, że dzieci z Szydłowca będą miały okazję uczyć się i integrować z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach.

14 czerwca, tuż przed świętem Bożego Ciała, odbyło się uroczyste zakończenie sezonu treningowego 2016/17. Jego najważniejszym punktem był rozegrany miniturniej szachowy, w którym wystartowało czternastu zawodników – wychowanków K.S. ALTERNATYWA. Rozegrano 5 rund turniejowych , z których każda – zwyczajowo – była bardzo emocjonująca, a układ na podium zmieniał się niemalże do ostatniej chwili. Warte podkreślenia jest jednak to, że jeszcze rok temu większość z uczestników turnieju nie umiała nawet nazwać prawidłowo figur szachowych, a dziś te same dzieci potrafią już rozgrywać do końca swoje partie – z zegarem i pełnym zapisem. Poznały specyfikę turnieju szachowego. Potrafią odnaleźć się wśród innych szachistów i opanowały podstawy szachowego savoir vivre… Dużo to, czy mało? Nie nam oceniać. Jednak pewnym wydaje się, że choć do prawdziwego mistrzostwa bardzo im jeszcze daleko, to zrobiły w tym kierunku już pierwszy, wielki krok.

Poniżej przedstawiam wyniki turnieju pod żartobliwym tytułem „Na koniec Szkoły”:

1. Dawid Mosiołek – klasa 3c

2. Wiktor Mazur – klasa 4s

3. Jakub Sroka – klasa 1a gimn.

4. Szymon Ruzik – klasa 4s

5. Julia Czajkowska – klasa 1a gimn.

Dalsze miejsca zajęli: Oskar Berus, Wojtek Rogala, Bartosz Kaluga, Wojtek Parszewski, Ala Kwiecień, Paweł Kaczmarczyk, Filip Ruzik, Cyprian Czajkowski i Julia Mazur.

Dyplomy, nagrody i upominki wręczone uczestnikom turnieju, ufundował K. S. ALTERNATYWA. Organizator dziękuje za wszelką okazaną pomoc ze strony gospodarza obiektu – Zespołu Szkół im. JP II w Szydłowcu, w osobie wicedyrektorki – Pani Dyrektor Marianny Łaski.

Zapraszamy na kontynuację naszej akcji w przyszłym roku szkolnym. Życzymy wspaniałych wakacji i udanego wypoczynku.

alternatywapodsumowanie2

 

Prezes K.S. ALTERNATYWA – Wojciech Bednarczyk