Już po raz dziewiąty, szydłowieckie środowisko szachowe wspominało zmarłego przed trzynastu laty kolegę, gorącego wielbiciela szachów – Mirosława Aleksandrowicza.

Klub Sportowy ALTERNATYWA przy udziale Mariana Frąka /K.S. Wieża/ i SCK Zamek oraz wsparciu Starosty Szydłowieckiego, zorganizował w niedzielę 1.07.br IX Szachowy Memoriał MA – turniej szachów szybkich w międzynarodowej obsadzie.

W tegorocznej edycji udział wzięło 32 zawodników. Obok miejscowych, na liście startowej znaleźli się dobrze nam znani szachiści z Radomia, Kielc, Starachowic, Skarżyska, Stąporkowa i Opoczna. Ponadto gościliśmy także trójkę zawodników z Ukrainy oraz szachistkę z Azerbejdżanu.

Zawody rozegrano w jednej grupie, na dystansie 7-miu rund. Sędziował Jacek Sieczkowski z Radomia. W wyniku trwających ponad siedem godzin gier wyłoniono zwycięzców w czterech kategoriach.

Nagrodzeni zostali:

„Najlepsza” kobieta – Viktoriya Cherepanova – Winnica UKR

„Najlepsi” juniorzy do IV kat.
1. Szymon Żurek – Alternatywa Szydłowiec
2. Mazur Wiktor – Alternatywa Szydłowiec
3. Bartosz Kaluga – Alternatywa Szydłowiec

„Najlepsi” w grupie rankingowej – do 1800 pkt. PZSzach.
1. Mieczysław Wojciechowski – Skaryszew
2. Tadeusz Guziński – Radom
3. Kucfir Jerzy – Wieża Szydłowiec

OPEN. – klasyfikacja główna
1. Marcin Pomagalski – MDK Radom (zdobywca tegorocznej GRAND PRIX Szydłowca)
2. Vladimir Vasatiuk – „Mistrz Międzynarodowy” (IM FIDE) Ukraina
3. Artur Roenko – „Kandydat na Mistrza” Ukraina

Należy wspomnieć również bardzo dobre – 6 miejsce w klasyfikacji głównej, wywalczone przez naszego lokalnego mistrza, Dariusza Żurka.

Cieszyła dobra organizacja i – tradycyjnie już, piękna oprawa turnieju. Rozgrywki przebiegały w ciepłej – niemal „rodzinnej” atmosferze. Nie zabrakło ambicji i ducha sportowej walki, ale nie mniej ważne miejsce miały tu postawy „fair play”, tolerancja i powszechny szacunek dla przeciwnika. Zgromadzeni na turnieju szachiści dali dobry przykład „czystej” i kulturalnej rywalizacji. Taki wzór – moim zdaniem, warto upowszechniać, wskazywać młodym pokoleniom i starać się o to, by w przyszłości znalazł naśladowców nie tylko w sporcie, ale i w życiu codziennym lub choćby w… polityce.

info: Wojciech Bednarczyk