W najbliższą niedzielę 11 listopada cała Polska świętować będzie 100 – lecie odzyskania niepodległości! Również Szydłowiec przygotował swoje obchody. 

Lokalne uroczystości rozpoczną się koncertem w sobotę 10 listopada w kościele św. Zygmunta. TUTAJ więcej na ten temat.

W niedzielę przyjdzie czas na uroczystości oficjalne. TUTAJ więcej. Jednym z elementów tych uroczystości będzie wmurowanie w płytę Rynku Wielkiego „Kapsuły Niepodległości”.

Szydłowiecka kapsuła zostanie zakopana na 50 lat, burmistrz Szydłowca wystosuje do mieszkańców prośbę, aby kapsułę otworzyć 11 listopada 2068 roku w 150. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. „Kapsuła Niepodległości” będzie miała 50 centymetrów wysokości, korpus będzie wymiarów 40×40 cm, a wieko 50×50 cm.

W kapsule znajdą się m.in akt wmurowania kapsuły z najważniejszymi informacjami dotyczącymi Szydłowca, listy do przyszłych pokoleń napisane przez abp Wacława Depo metropolitę częstochowskiego oraz burmistrza Szydłowca, wspólne zdjęcie uczestników uroczystości wmurowania kapsuły, herb i aktualna mapa Szydłowca, aktualne zdjęcia naszego miasta, specjalne papierowe wydanie portalu „Nasz Szydłowiec” i wiele innych.

Mamy mało czasu, ale pragniemy w wypełnienie szydłowieckiej kapsuły zaangażować Was! Mieszkańców Szydłowca!

6,7, 8 i 9 listopada w godzinach 12-14 będziemy na Was czekali z kamerą na szydłowieckim Rynku. Każdy z Was będzie mógł powiedzieć parę słów do mikrofonu, przekazać coś od siebie przyszłym pokoleniom, swoim dzieciom, wnukom czy prawnukom. Film zostanie później zmontowany, nagrany na kilka różnych nośników danych i schowany do kapsuły. Obejrzeć będzie go można dopiero za 50 lat!

Jeżeli komuś nie pasują podane godziny możemy umówić indywidualną godzinę, nie ma z tym najmniejszego problemu. Natomiast jeżeli ktoś w ogóle nie może się pojawić zachęcamy do nagrania video we własnym zakresie i podesłanie pliku na adres mailowy podany poniżej.

Chcemy Was również zaprosić do przynoszenia swoich DROBNYCH pamiątek, które uważacie za warte zakopania razem z kapsułą. Mogą to być rzeczy, które są na swój sposób cenne, rzeczy które zdobyliście/otrzymaliście sławiąc Szydłowiec. Czekamy na takie drobne pamiątki, które mogą okazać się niesamowitą frajdą dla mieszkańców Szydłowca, którzy będą tutaj mieszkali za 50 lat!

Namawiamy również rodziców, aby zmobilizowali dzieci do narysowania rysunków pt. „Szydłowiec za 50 lat”. Jesteśmy ciekawi jak dzieciaki wyobrażają sobie nasze miasto w przyszłości? Damy radę? Dla nich to również może być niesamowite przeżycie, kiedy za 50 lat zobaczą swoje rysunki i porównają je ze stanem faktycznym 🙂

Kto nie czuje się na siłach, aby stanąć przed kamerą, albo coś narysować, może napisać krótki list do przyszłych pokoleń. Taki list czy pozdrowienia również schowamy w kapsule.

Oprócz tego każdy uczestnik uroczystości będzie mógł się podpisać na specjalnie przygotowanym dokumencie wmurowania kapsuły.

Wszystkie rzeczy, które będą chcieli Państwo umieścić w „Kapsule Niepodległości” w Szydłowcu prosimy przynosić do piątku 9 listopada do redakcji portalu „Nasz Szydłowiec” ul. Kilińskiego 13 lub do Wydziału Informacji i Promocji ul. Kilińskiego 10. Prosimy o zważanie na rozmiar kapsuły i ważność przedmiotów, które chcecie przynieść.

Więcej informacji pod numerem telefonu: 505-279-825, mailowo: redakcja.naszszydlowiec@gmail.com lub na facebooku „Nasz Szydłowiec”

„Kapsuła Niepodległości” w Szydłowcu zostanie wmurowana na 50 lat, przy akceptacji burmistrza Szydłowca Artura Ludwa. Pomysłodawcą wmurowania kapsuły jest Marcin Banaszczyk, redaktor portalu „Nasz Szydłowiec”. Wykonawcą Konrad Dróżdż – firma „DROZD”.

foto poglądowe, nasza kapsuła będzie wyglądała trochę inaczej