1 sierpnia w całej Polsce, a szczególnie w Warszawie pamiętano o wybuchu Powstania Warszawskiego, jego ofiarach i bohaterach. 

Pamiętał również Szydłowiec. O godzinie 17. w tzw. Godzinę „W” czyli godzinę wybuchu Powstania Warszawskiego, mieszkańcy Szydłowca zgromadzili się na szydłowieckim cmentarzu i w ciszy wysłuchali dźwięku syren alarmowych przypominających o wydarzeniach z 1944 roku.

Na naszym cmentarzu pochowanych jest pięciu powstańców warszawskich: Henryk Olędzki, Roman Olędzki, Ryszard Cugak, Tadeusz Stamirowski oraz Stanisław Wierzbicki. Przy każdym grobie złożone zostały kwiaty i zapalono znicze. O każdym powstańcu powiedziano kilka słów, przypominano ich udział w powstaniu, a także życie w Szydłowcu.

Stałym elementem była modlitwa, a także wspólny śpiew powstańczych piosenek.

Chwila refleksji i zadumy nad życiem polskich bohaterów zakończyła się na szydłowieckim cmentarzu wojennym przy głównym pomniku, gdzie złożono znicze, a burmistrz Szydłowca Artur Ludew podzielił się swoimi przemyśleniami na temat Powstania Warszawskiego.

Poniżej zapraszamy do naszej galerii zdjęć oraz video z szydłowieckich uroczystości 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.