Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Jak co roku mieszkańcy Szydłowca zebrali się tłumnie i uczcili pamięć tych, którzy walczyli o naszą wolność.

11 listopada odbyły się uroczystości miejskie z okazji 104. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uczestnicy obchodów spotkali się na Rynku Wielkim, gdzie zgromadzonych powitała Agnieszka Sobutka-Klepaczewska – kierownik Wydziału Kultury i Dziedzictwa SCK – Zamek. Następnie poczty sztandarowe, delegacje instytucji i organizacji oraz przedstawiciele samorządu udali się do kościoła św. Zygmunta, by wziąć udział we mszy św. odprawionej w intencji Ojczyzny. Okolicznościową homilię wygłosił ks. prałat Marek Fituch – kanclerz Kurii Radomskiej.

Po zakończonej liturgii, spod fary wyruszył korowód mieszkańców Szydłowca, który przeszedł na skwer im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam wspólnie z Zofią Nowacką odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego, po czym ks. prałat Marek Fituch odmówił modlitwę.

Przemówienie dotyczące odzyskania niepodległości wygłosił burmistrz Artur Ludew, który mówił m.in. o tym, że jako naród udowodniliśmy, że zasługujemy na współczesność i żeby pamiętać także o tych, których nazwiska nie widnieją w podręcznikach, a którzy o naszą niepodległość walczyli.

Po burmistrzu głos zabrał poseł na Sejm RP Konrad Frysztak, który podkreślił znaczenie święta niepodległości, mówiąc, iż dzień 11 listopada jest najbardziej radosnym świętem, jakie możemy obchodzić. Podczas uroczystości został odczytany również przez Edytę Wietrak list od poseł na Sejm RP Agnieszki Górskiej.

Kolejnym punktem obchodów było złożenie przez przybyłe delegacje biało – czerwonych kwiatów. Na zakończenie tej części uroczystości Miejska Orkiestra Dęta odegrała wiązankę pieśni patriotycznych.

Tego dnia delegacje udały się również na cmentarz parafialny w Szydłowcu, gdzie zapalono znicze na grobach osób zasłużonych dla Ojczyzny.

Oprócz tradycyjnych, uroczystych miejskich obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, odbyły się wieczorne występy muzyczne oraz artystyczne, w szydłowieckim zamku.

Wieczorem 11 listopada odbył się wyjątkowy koncert patriotyczny Chóru Kameralnego „Gaudium Canti” pod przewodnictwem Danuty Klepaczewskiej.

Publiczność, która tak licznie przybyła na koncert, mogła wsłuchać się w patriotyczne oraz ludowe pieśni, które zachowały się w polskiej kulturze do dziś, zaprezentowane przez szydłowiecki Chór, na przykład takie jak: Pierwsza brygada, Bywaj dziewczę zdrowe, Jeszcze jeden mundur dzisiaj, A jak śpiewać.

12 listopada natomiast na zamkowej scenie w spektaklu słowno-muzycznym „KRAJU MÓJ PIĘKNY, MÓJ WIŚLANY”, zaprezentowali się łącząc swoje zdolności aktorzy z Teatru Poezji U Radziwiłła oraz podopieczni Fundacji Muzyczni. Spektakl był doskonałym zwieńczeniem tegorocznych szydłowieckich obchodów.

Po wystąpieniach, słowa uznania wyraził burmistrz Szydłowca, dziękując im za piękne i wzruszające występy, które w zachwycający sposób udekorowały tegoroczne uroczystości związane z 104. rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Info. Urząd Miejski w Szydłowcu