O godzinie 17 w Warszawie, we wszystkich miastach województwa mazowieckiego, a także w wielu innych w całej Polsce, rozlegnie się przeraźliwy dźwięk syren ostrzegawczych. Również w Szydłowcu w Godzinie „W”, czyli godzinie rozpoczęcia Powstania Warszawskiego zabrzmią syreny. Burmistrz Szydłowca zaprasza również na cmentarz parafialny by tam oddać hołd powstańcom pochowanym w Szydłowcu, złożyć kwiaty i zapalić symboliczne znicze pamięci.

Na szydłowieckiej nekropolii pochowani są bracia: Roman (miał 14 lat, zmarł 2 września 1944 roku podczas Powstania, w szpitalu na Hożej, od ran odniesionych w walce) i Henryk (miał 13 lat, zginął w styczniu 1945 roku już w Szydłowcu, od bomby zrzuconej na szydłowiecki Rynek). Bracia Olędzccy byli harcerzami „Szarych szeregów”. Oprócz nich pochowani są również Ci, którzy Powstanie Warszawskie przeżyli i potem mieszali w Szydłowcu: Tadeusz Stamirowski, Stanisław Wierzbicki oraz Ryszard Cugak.

Warto dbać o pamięć bohaterów! Szczególnie tych, którzy spoczywają w szydłowieckiej ziemi.

W mediach z pewnością będą zastanawiali się nad sensem wybuchu Powstania Warszawskiego, nie patrzymy na to! Oddajmy cześć bohaterom!

W niedzielę 2 sierpnia, o godzinie 15 do Parku Niepodległości w Szydłowcu zaprasza szydłowieckie koło Młodzieży Wszechpolskiej na swoje obchody.