Konkurencja, również w tej dziedzinie nie jest niczym złym, przeciwnie – powinna pozytywnie wpłynąć na jakość i skuteczność działań. Wpisując się w tę ideę klub szachowy „Alternatywa” rozpoczął realizację kilkakrotnie już zapowiadanego projektu pod nazwą „Szydłowiecka Kuźnica Szachowa”. Projekt współtworzony oraz finansowo wspierany przez Starosta Szydłowiecki opiera się na profesjonalnym treningu i skierowany jest – przede wszystkim do najmłodszego pokolenia szachistów.

Realizując program szkoleniowy KS Alternatywa chce lepiej przygotować miejscowych sympatyków szachów do aktywnego uczestnictwa w rozgrywkach na szczeblu wojewódzkim i regionalnym. „Przygotować”, to znaczy wyszkolić tak, aby dać w przyszłości szansę na osiągnięcie znaczących sukcesów w tej dziedzinie. Okres powolnego wychodzenia szydłowieckiego sportu szachowego z zapaści mamy już za sobą. Teraz pora wykroczyć poza ciasne ramy amatorstwa i zrobić krok ku prawdziwej sportowej karierze. Ale występów na wielkich arenach trzeba się jeszcze przygotować. Nie wystarczy sama gra na turniejach (zwłaszcza z takim jak dotychczas skutkiem) – żeby czymś zabłysnąć, wpierw trzeba się tego nauczyć.

Powinniśmy się zatem rozwijać i doskonalić. Jedyna do tego droga wiedzie poprzez wysiłek organizacyjny, zaangażowanie i wytrwałość. Zapału nam nie brakuje. Pierwszy krok już został zrobiony: jest program, jest finansowanie, jest trener. Kompletujemy niezbędny sprzęt – z pieniędzy własnych i uzyskanych w ramach projektów zakupiliśmy: szachową tablicę magnetyczną do treningów, 10 kompletów szachownic i figur oraz 10 elektronicznych zegarów szachowych DGT. Zatrudniliśmy do treningów dobrego fachowca – Pan Jacek Sieczkowski z Radomia ma dyplom nauczyciela, doświadczenie trenerskie i uprawnienia sędziego szachowego klasy międzynarodowej – korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia oraz bogatej szachowej literatury z pewnością wiele nas może nauczyć. Dzięki przychylności dyrekcji SzCKiS ZAMEK mamy gdzie trenować i organizować turnieje.

Jeśli chodzi o frekwencję i społeczne zainteresowanie, to – na razie, nie powinniśmy narzekać. Na pierwsze zajęcia z nowym trenerem przyszło 16-tu zawodników (w tym 10-ciu) juniorów. Jednak nasze możliwości są większe a sam program skierowany jest do znacznie większej liczby uczestników. Dlatego apelujemy przede wszystkim do rodziców i dziadków: Zachęcajcie swoje pociechy do nauki gry w szachy, przyprowadzajcie je do nas na treningi! Zajmiemy się nimi i – na pewno, nie będzie to dla nich czas stracony. Warto w tym miejscu przytoczyć wielokrotnie cytowaną opinię słynnego XIX -wiecznego szachisty amerykańskiego Paula Morphy’ego: „Nauczcie swoje dzieci grać w szachy a o ich przyszłość możecie być spokojni”

Skorzystajmy więc z możliwości, które otwiera przed nami nowy program! Weźmy udział w tym co – być może, wspominane będzie przez długie lata!

Nasze zajęcia odbywają się w szydłowieckim zamku, w każdą środę od godz. 17.00 do 19.00.

Zapraszamy serdecznie! Zarząd Klubu Sportowego ALTERNATYWA w Szydłowcu