Faktem jest, że w piątkowych konsultacjach udział wzięło około 35 osób, w tym 10-12 to zwykli mieszkańcy Szydłowca. Pozostali to pracownicy Urzędu Miejskiego lub radni. 

Bezpośrednio po konsultacjach odbył się tzw. „spacer studyjny” do miejsc którymi objęta będzie rewitalizacja, udział w nim wzięło około 13 osób, z czego 8-9 to urzędnicy. 

Coś nie zagrało, choć Urząd Miejski pozostaje przy tym, że nie ma sobie nic do zarzucenia w tej sprawie. Portal Nasz Szydłowiec uparcie twierdzi, że konsultacje społeczne w naszym mieście są przeprowadzane nie tak jak należy. Najważniejsze w tym przypadku była totalnie nietrafiona godzina. 

 

To tylko tytułem wstępu, bo najważniejsze jest to o czym udało się podczas konsultacji porozmawiać. Mimo niskiej frekwencji dyskusja zdaje się, że były owocna. Kilka poruszonych kwestii powinno zastanowić Urząd Miejski i firmę przygotowującą koncepcję. 

Głos w sprawie zabrała Inga Pytka Sobutka z Towarzystwa Aktywnych Kulturalnie „Projektoriat”, która na wstępie zadała prowadzącemu bardzo ważne pytanie: czy te konsultacje są dla wszystkich? dla dzieci również? Prowadzący odpowiedział: Tak – Na to Inga Pytka – Sobutka zapytała: Czy wyobraża Pan sobie dzieci siedzące tutaj przez godzinę? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła Anna Nowocień pracownik Urzędu Miejskiego – TUTAJ odsłuchacie całe wystąpienie Ingi Pytki – Sobutki i odpowiedzi. 

W dalszej części głos zabrał jeden ze starszych mieszkańców Szydłowca, który może nie do końca w temacie rewitalizacji, ale wystosował wiele cennych uwag. Poruszył temat parkingu na rynku, zaniedbanej ulicy Kościuszki, ronda „Solidarności” i kilka innych. W tych tematach wypowiedzial się burmistrz Szydłowca, który również wrócił do części wypowiedzi Ingi Pytki Sobutki. TUTAJ posłuchajcie.

Marek Plewa wiceprzewodniczący Rady Miejskiej poruszył również kwestie rewitalizacyjne na Os. Wschód w Szydłowcu. Przypomniał, że budynki mieszkalne na tym osiedlu należą albo do Wspólnot Mieszkaniowych albo do Spółdzielni Mieszkaniowej, w związku z tym zapytał, czy te podmioty mogłyby skorzystać ze środków przeznaczonych na rewitalizację. Odpowiedzi w tej sprawie udzieliła Milena Gruszczyńska, pracownik Urzędu Miejskiego. TUTAJ do odsłuchania, również z tematem szydłowieckiego zalewu, który poruszył mieszkaniec Szydłowca. W tej kwestii wywiązała się bardzo długa dyskusja. Nieścisłości pojawiły się w momencie, kiedy mieszkaniec zapytał dlaczego tak mało było konsultacji w sprawie modernizacji zalewu i dlaczego koncepcja nie była opublikowana w internecie. 

Tak jak wspomnieliśmy wyżej po konsultacjach w Zamku odbył się spacer po Szydłowcu, podczas którego burmistrz Artur Ludew pokazał miejsca objęte programem rewitalizacji. Opowiadał również o tym, jak te miejsca będą wyglądały po wykonanych pracach. Uczestnicy byli m.in w kinie „Górnik”, przy Korzeniówce, a także nad zalewem, przy Placu Wolności i Placu Marii Konopnickiej. 

Podsumowując szanowni czytelnicy temat naprawdę warty Waszej uwagi. Jeżeli jesteś mieszkańcem Gminy Szydłowiec sprawdź temat rewitalizacji na lata 2016-2023. TO NASZE MIASTO! Weźmy sprawy w swoje ręce. 

TUTAJ dokumenty dotyczący rewitalizacji na stronie Biuletynu Informacji Publicznej

TUTAJ artykuł na temat pomysł Towarzystwa Aktywnych Kulturalnie „Projektoriat”. Pomysł dotyczy oczywiście konsultacji społecznych 🙂

kunsurewi2