W turnieju tym udział wzięli dwaj szydłowieccy fraszko-pisarze Marian Frąk i Michał Kojara. Powołane przez MCK jury doceniło fraszkę Mariana Frąka przyznając autorowi I nagrodę. Zwycięska fraszka to :

POLITYKA

To co stanowi

polityki filar:

Od szarych komórek

bardziej wolą pijar!

Marian Frąk -I nagroda Turniej Jednej Fraszki Skarżysko Kam. 2015

Ciekawa była również uczestnicząca w turnieju fraszka Michała Kojary o następującej treści.

ŻELAZNA KONSEKWENCJA

Choć go ściga CBA,

to Mikołaj prezent da!

Michał Kojara – Turniej Jednej Fraszki Skarżysko Kam. 2015

Fraszki, które uzyskały dalsze nagrody były równie celne i na wysokim poziomie literackim. Prezentujemy je w kolejności przyznanych nagród.

MIARKA

Nie sądź ludzi jedną miarką,

bo sam zginiesz w niej jak ziarnko.

Alina Banaś – Skarżysko II nagroda

 

LOS EMERYTA

Czy to w realiach PRL-u,

czy po reformach Arłukowicza

emeryt nie wychodzi z roli

notorycznego kolejkowicza.

Anna Zakrzewska – Skarżysko Kam. III nagroda

 

Z BLISKA

Nieraz z bliska

czar pryska

Barbara Obara – Skarżysko Kam. wyróżnienie

Zwycięzca turnieju Marian Frąk z Szydłowca zajmuje się fraszką od 1987 roku. i opublikował ponad 1 tys. fraszek, wśród których znajdują się fraszki nagradzane i wyróżniane w konkursach satyrycznych. 2005 roku otrzymał I nagrodę w konkursie na fraszkę o Radomiu. W 2010 roku. zbiór jego ponad 500 fraszek wydało pismo „Ziemia Odrowążów” w Końskich.

Utwory szydłowieckich literatów Mariana Frąka i Michała Kojary z gm. Jastrząb znalazły się w wydanej ostatnio (kolejnej już ) książce „Anioły i Demony”. Książkę wydała oficyna wydawnicza „Radostowa” w Starachowicach, a jej promocja miała miejsce 19 marca 2015 roku w Kielcach w Wojewódzkim Domu Kultury, podczas gali wręczenia „Gustawów”- nagród za osiągnięcia artystyczne w zakresie kultury regionalnej, przyznawanych przez Fundację „Radostowa”. W uroczystości w Kielcach brali udział obydwaj wymienieni nasi autorzy.

Marian Frąk i Michał Kojara prezentowali swoje utwory satyryczne dla kobiet z Szydłowca i Jastrzębia podczas imprez z okazji Święta Kobiet w dniach 7-8 marca , zorganizowanych przez Fundację Aktywizacji Społecznej „Kanon” w Szydłowcu i byli dobrze odebrani jako satyrycy.

info. Michał Kojara