Obchody rocznicowe rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny oraz tych, którzy walczyli o jej wolność, odprawionej w kościele w Budkach przez ks. proboszcza Wiktora Bąka. Po Eucharystii Zofia Pawlak – prezes ŚZŻAK koło Szydłowiec podziękowała za posługę duszpasterską, a następnie uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik poległych znajdujący się w pobliskim lesie. Tam głos zabrał m.in. Burmistrz Szydłowca Artur Ludew, który przypomniał wydarzenia sprzed 71 laty – „zapisujące krwawą, ale godną kartę naszej historii.”

Uroczystości rocznicowe stały się również okazją do wręczenia odznaczeń. Decyzją Prezesa Zarządu Głównego ŚZŻAK oraz Prezesa Okręgu w Radomiu Pamiątkową Odznakę Akcji „Burza” – ustanowioną przez Wodza Naczelnego gen. broni Kazimierza Sosnowskiego sił zbrojnych na zachodzie w 1944 roku, otrzymali: Marek Janczyk, Zofia Pawlak, Tomasz Krzewiński, Henryka Giszko, Jadwiga Włodarczyk, Teresa Romaszewska, Izabela Ruzik, Izabela Edeńska, Roman Barszcz. Ponadto, Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej – przyznanym przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, odznaczono Henryka Kapturskiego.

Przy pomniku odczytano również wiersz autorstwa Tadeusza Mikulskiego, napisany specjalnie na tę okazję. 

Wyruszyłeś do boju w imię świętej sprawy

Wpatrzony w krwawą łunę walczącej Warszawy

O czym wówczas myślałeś w te noce sierpniowe

Gdy karabin i plecak ścieliłeś pod głowę

Że dojdziesz, że pomożesz ginącej stolicy

Liczyłeś, że zza Wisły ruszą bolszewicy

Marsz krwawy, a to Niemcy, to hordy Kałmuków

Marzyłeś, że doczekasz i dzieci i wnuków

Jak je będziesz hołubił w pięknym wolnym kraju

Będziecie zrywać kwiaty różnobarwne w maju

Przyozdabiać pomniki, krzyże na rozstaju

Groby zakatowanych czy poległych w boju

Myślałeś- zwyciężymy, koniec cierpień, znoju

Tu Cię kula przeszyła, gdzie dziś się modlimy

Ubarwiłeś tę puszczę soplami krwawymi

Szeptałeś, żal odchodzić, młodość, świat przede mną

Spraw Panie, by śmierć moja nie była daremną

I choć lat już minęło siedemdziesiąt z hakiem

Poczułeś w niebie dumę, że jesteś Polakiem

Pan Bóg prośby wysłuchał, będziem wolnym krajem

Polska zrywa kajdany, naród z kolan wstaje 

Oddając hołd siedmiu żołnierzom 72 pp Armii Krajowej, którzy 27 sierpnia 1944 roku polegli w czasie bitwy z niemieckim Wehrmachtem, rozegranej w lasach pomiędzy Ciechostowicami, Huciskiem i Rędocinem, delegacje złożyły biało – czerwone kwiaty i zapaliły znicze.

Samorząd gminy Szydłowiec reprezentowali: Burmistrz Szydłowca Artur Ludew, Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Artur Koniarczyk, Naczelnik Wydziału Promocji i Informacji Justyna Jezierska oraz Arkadiusz Sokołowski – radny Rady Miejskiej, który wspólnie z sołtysem Ciechostowic Dariuszem Mamlą, składał wiązankę w imieniu sołectwa Ciechostowice.

W uroczystościach upamiętniających poległych w bitwie pod Ciechostowicami uczestniczyły następujące poczty sztandarowe: KPP AK z prezesem Koła Radom Franciszkiem Sołśnią, ŚZŻAK z Kozienic z por. Janem Pawlakiem, 72 pp AK ze Skaryszewa z prezesem koła sierż. Kazimierzem Koziołem, ŚZŻAK Środowisko Szaraków z chorążym Mariuszem Matynią i dowódcą pocztu sztandarowego płk. rez. Zbigniewem Paduchem oraz prezesem Koła Genowefą Piotrowską, Inspektoratu Skarżysko – Kam. – wystawiają Polskie Drużyny Strzeleckie z KPT Michtą, Gminy Szydłowiec z chorążym Jerzym Gaworem, sztandar NSZZ Solidarność z Szydłowca z chorążym Robertem Mrozowskim i przewodniczącym Czesławem Stefańskim oraz sztandar 72pp 3 baonu Podobwodu Szydłowca z chorążym sierż. Markiem Janczykiem. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniły dziewczyny z Miejskiej Orkiestry Dętej, które zagrały na trąbce i werblu.

info.szydlowiec.pl