W niedzielne popołudnie 2 lipca nad szydłowieckim zalewem odbył się Powiatowy Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Gmin z terenu Powiatu Szydłowieckiego. 

Wydarzenie zorganizowane przez Powiat Szydłowiecki i Samorząd Województwa Mazowieckiego w partnerstwie z Gminą Szydłowiec, Gminą Jastrząb, Gminą Chlewiska, Gminą Mirów, Gminą Orońsko, Szydłowieckim Centrum Kultury – Zamek i Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, skupiło uwagę i obecność wielu mieszkańców.

Zaproponowana konwencja pikniku w towarzyszeniu rodzimej muzyki, która od pokoleń rozbrzmiewa w naszym regionie, połączona z jarmarkiem szydłowieckich specjałów, a zwieńczona plenerową potańcówką, okazała się trafioną propozycją dla dorosłych i dzieci, co potwierdza frekwencja podczas wydarzenia.

Dobre nastroje i przychylna atmosfera, pozwalały stworzyć strefy, w której każdy znalazł coś dla siebie. Był to czas spotkań, zabawy i integracji, ale też świetna okazja do rozmowy i rozwijania ciekawości. Warsztaty dla dzieci i animacje wzbudzały kreatywne zainteresowanie całych rodzin. Zespoły śpiewacze: „Pawłowianki” z Pawłowa, „Cymbrzanki” z Huty, „Wolanki”, „Gąsawianki”, „Zdziechowianki” oraz Grupa Teatralno-Muzyczna FANTAZJA zaprezentowały przekrój swojego dorobku na plenerowej scenie. Doczekały się także godnych następców – artystów folklorystycznych młodego pokolenia. Dało się odczuć, że „Guzowniaki” i „Radosne Nutki” z solistką Kamilą Guzą mają swoje fankluby i gorących zwolenników takiego brzmienia i tanecznej zabawy.

Dla dzieci i ich opiekunów zaplanowano wiele atrakcji towarzyszących. W „Stefie Malucha” były prowadzone animacje dla dzieci. Pociechy mogły spróbować swoich sił w chodzeniu na szczudłach, kręcić baloniki, zmierzyć się w przeciąganiu liny, czy stworzyć okolicznościowy make-up w kąciku malowania twarzy. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu przeprowadziło plenerowe warsztaty budowy instrumentów muzycznych zatytułowane „W instrumentarium ludowego rytmu”. Tradycyjne zabawy dziecięce zaprezentowała Katarzyna Zedel- animacje muzyczne odbyły się się pod hasłem „Przejmij pałeczkę”, m.in. będzie możliwość zagrania na instrumentach muzycznych i poznania podstawowych kroków tańców. Powiat Szydłowiecki stoisko stoisko z gadżetami promującymi wydarzenie Powiatowego Przeglądu Dorobku Artystycznego i Kulinarnego. Najmłodsi mogli otrzymać malowane fartuszki, słodkie krówki ciągutki, malowanki, kredki, gry i praktyczne akcesoria. Dorośli skorzystali m.in. z folderów kulinarnych „Powiat Szydłowiecki – Smaki”, kubków okolicznościowych i map turystycznych.

Bogate w ofercie stoiska z przysmakami regionalnymi, były miejscami od których nie chciano daleko odchodzić. Jak smakuje Powiat Szydłowiecki udowadniały „Super Babki” ze Skłobów, Gospodynie z Pawłowa, Zbijowa Dużego, Ciechostowic, Tomaszowa, Świerczka „Jarzębinki” z Mirowa Starego, „Niwianki” i Koło Gospodyń Wiejskich „Zdziechów Bis”.

Wspólna zabawa została zwieńczona letnią potańcówką! W rytm polek i oberków przygrywały kapele Braci Adamczyków z Leszczyn, Józefa Wyrwińskiego z Korzyc i gościnnie Kapela Tomka Stachury!

Poniżej wideo i fotorelacje zrealizowane przez Nasz Szydłowiec.

Info i foto główne: Starostwo Powiatowe w Szydłowcu