Następnie ksiądz dziekan Adam Radzimirski odmówił okolicznościową modlitwę.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości słowo do mieszkańców Szydłowca skierował burmistrz miasta Pan Andrzej Jarzyński: „Chciałbym wyrazić ogromną radość i wdzięczność za to, że jesteśmy wszyscy razem w tym właśnie miejscu. Stojąc razem w jednym pochodzie mamy jedno imię na ustach „Niepodległa Polska”. To narodowe święto powinno łączyć wszystkich Polaków w kraju i poza jego granicami. Cieszy, że tego dnia potrafimy pokazać swój patriotyzm. Patriotą nie jest się w chwilach zagrożenia, a wtedy gdy pamięta się o symbolach narodowych, o polskich bohaterach, o polskiej kulturze. Mamy obowiązek dbać o naszą Ojczyznę. Musi nas być stać na budowanie lokalnego szydłowieckiego patriotyzmu. Uczmy tych wartości naszych najmłodszych mieszkańców, bo to oni są przyszłością naszego miasta, Szydłowca – miasta historii, kultury, miasta nowych możliwości”

Po burmistrzu głos zabrał wicemarszałek województwa mazowieckiego Leszek Ruszczyk – „Na wstępie pragnę Państwa pozdrowić od Pani Marszałek Ewy Kopacz która nie mogła dziś tu z nami być. Ogromnie się cieszę, że 94 rocznicę odzyskania niepodległości mogę przeżywać w tej małej Ojczyźnie jaką jest Szydłowiec. Dziś będziemy wspominać nazwiska wielkich Polaków: Piłsudskiego, Witosa, Dmowskiego, należy jednak pamiętać że historia Polski to nie tylko ta pisana dużą literą, to również Ci bezimienni którzy przez 123 lata zaborów nie pozwolili by język ojczysty został zapomniany. To zapracowane matki, odważni ojcowie. Wspominając dziś ich wszystkich, pamiętajmy o naszych obowiązkach wobec Ojczyzny.”

Nowym elementem podczas tegorocznych obchodów był występ młodej i zdolnej artystki Zuzanny Gadowskiej, która wykonała dwie piękne piosenki „Czarna sukienka” oraz „Gdzie są kwiaty z tamtych lat” (poniżej fragment). W obu utworach na klawiszach wspomagała Zuzannę Danuta Klepaczewska, natomiast w pierwszej piosence Zuzia dołożyła skrzypce a w drugiej małą gitarkę ukulele. Był to niezwykle wzruszający moment szczególnie przy drugiej piosence widać było na twarzach zebranych mieszkańców zadumę, a na twarzach kombatantów malowało się wzruszenie.

Po części artystycznej przedstawiciele kombatantów, samorządów gminnego i powiatowego, szkół, spółek, mundurowych, partii politycznych itd.

Narodowe Święto Niepodległości w Szydłowcu przebiegło w dostojnej atmosferze przy znakomitej pogodzie, a także przy licznym udziale mieszkańców naszego miasta. Chwała wolnej Polsce!

{phocagallery view=category|categoryid=122|limitstart=0|limitcount=30|detail=5|imageordering=5}

GDZIE MOGIŁY Z DAWNYCH LAT –
TAM GDZIE KWIATY.
GDZIE MOGIŁY Z DAWNYCH LAT –
CZAS ZATARŁ ŚLAD.
GDZIE MOGIŁY Z DAWNYCH LAT –
TAM GDZIE KWIATY POSIAŁ WIATR.
KTO WIE CZY BYŁO TAK –
KTO WIE CZY BYŁO TAK ?