19 listopada 2020 r. uczniowie klas piątych i szóstych z innowacją pedagogiczną wraz z nauczycielkami języka niemieckiego: Agnieszką Turek oraz Anitą Herką – Ubysz uczestniczyli w pokazie naukowym online.

Pokazy naukowe to inicjatywa organizowana w ramach projektu Goethe-Institut „Niemiecki Internetowy Uniwersytet Dziecięcy”. Warsztaty w języku niemieckim poprowadzili Joachim Hecker oraz Justyna Ciecharowska.

Uczniowie podczas pokazu uzyskali odpowiedzi na niezwykle nurtujące pytania z zakresu fizyki czy chemii. Przekonali się, że człowiek przewodzi prąd, tak samo jak ogórek. Mogli obserwować, jak wygląda ciepło w podczerwieni. Usłyszeli, jak przenoszone są fale dźwiękowe i przekonali się, że własny głos odbieramy inaczej niż osoby wokół.

Pokaz pozwolił przekonać się, czym jest złudzenie optyczne. Uczestnicy mieli okazję odkryć m.in.: sekret magicznych kart, jak również poznali urządzenie określanie jako detektor nietoperzy. Niezwykle interesujący okazał się eksperyment z balonem i landrynkiem, który zatrzymał powietrze wewnątrz i spełnił rolę zaworu.

W pokazach wzięli udział uczniowie szkół, które zostały zakwalifikowane do projektu Goethe – Institut „Deutsch Plus”.

Fotorelacja z warsztatów powstała dzięki zaangażowaniu Weroniki Barszcz, Julii Gębskiej, Nikoli Ubysz oraz nauczycielki – Agnieszki Turek.

Serdeczne podziękowania oraz wyrazy uznania składamy uczniom za aktywny udział w pokazach i pytaniach do Joachima Heckera, autora eksperymentalnych pokazów online.