Krystyna Janda, Wiesław Myśliwski, Leon Tarasewicz i Janusz Wawrowski zostali laureatami Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida 2019. Nagrodę „Dzieło życia” odebrał Adam Myjak.

Nazwiska laureatów ogłosili, podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie, przewodniczący kapituł: Małgorzata Komorowska, Krzysztof Masłoń, Lech Śliwonik i Stanisław Wieczorek. Statuetki wręczyli marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski.

Przez te 18 lat nagrodziliśmy 81 twórców, tworzących, mieszkających na Mazowszu, ludzi bez których kultura polska, kultura Mazowsza byłaby znacznie uboższa” – powiedział przewodniczący Ludwik Rakowski, witając gości.

O tym, jak ważne miejsce zajmuje kultura w życiu i krajobrazie Mazowsza, mówił marszałek Adam Struzik:

Bez wątpienia tym, co odciska niezwykłe piętno na naszym życiu i rozwoju jest kultura. Mazowsze jest swoistym obszarem bogactwa w tej dziedzinie, zarówno jeśli chodzi o tradycje, o przeszłość, o korzenie, które mamy, ale również, jeśli chodzi o tę część współczesną, tę która na naszych oczach powstaje.

Wśród nominowanych do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida 2019 była Wioleta Fijałkowska, założycielka i kierownik Młodzieżowego Zespołu Ludowego „Guzowianki” z Guzowa w gminie Orońsko, w powiecie szydłowieckim. Fijałkowska nominowana została w kategorii „Muzyka” za nagranie programu w ramach cyklu „Szlakiem Kolberga”. TUTAJ można obejrzeć program.

Nie udało się otrzymać Statuetki Norwidowskiej, ale i tak Wiolecie należą się ogromne słowa uznania i gratulacje, za to że znalazła się w tak zacnym gronie!

W tym roku zespół Guzowianki, który założyła świętuje 5-lecie swojej działalności. Nagrali płytę, zorganizowali piękny jubileusz, nagrywają teledyski, a jak zapowiadali podczas urodzin niebawem wokół zespołu będzie działo się jeszcze więcej.

Trzymamy kciuki i jeszcze raz gratulujemy!