Święto to każdy przeżywa na swój sposób. Jedni podchodzą w tych dniach do wizyty na cmentarzu bardzo emocjonalnie, inni traktują to jako świetny moment na spotkanie rodzinne przy grobie kogoś bliskiego, jeszcze inni pojawiają się na nekropolii bo po prostu tak wypada. Każdy powód jest dobry, by zastanowić się przez chwilę nad swoim życiem, nad swoim przemijaniem, które kiedyś każdego z nas doprowadzi na cmentarz parafialny. 

W Szydłowcu już po raz 14 organizowana będzie przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szydłowcu kwesta, która ma na celu zebranie funduszy na renowację starych i zabytkowych grobów. W zbiórkę jak co roku włączy się wiele znanych w Szydłowcu osób: samorządowcy, urzędnicy, społecznicy, artyści, przedstawiciele mediów, stowarzyszeń itp. W roku ubiegłym kwestujący zebrali ponad 6 tysięcy złotych. Pieniądze te zostały przeznaczone na renowację: nagrobków, płyt, figurek stojących na naszym cmentarzu od przełomu XIX i XX wieku. 

W tym roku datki na ekshumację i identyfikację Żołnierzy Wyklętych będą zbierać również szydłowieccy strzelcy. 

Zbiórka prowadzona będzie w sobotę (31 października) oraz w niedzielę (1 listopada) w godzinach 9-17. Kwestujących będzie można spotkać przy bramach wejściowych cmentarza

Dzięki wsparciu ludzi dobrej woli i kwestującym odnowy doczekały się m.in. figury Świętego Jana Nepomucena, kilku aniołów, chłopczyka pod krzyżem na grobie Zdzisia Berusa, postać dziecka na mogile Kazia Gryki. Konserwacja objęła także szereg płyt nagrobnych, m.in. Romualda Więckowskiego, Franciszka Jastrzębskiego, Józefa Lipskiego, Ignacego Kozińskiego czy Lucyana (stara pisownia) Krakowiaka. Co roku szydłowieckie stowarzyszenie typuje do renowacji kolejne groby, figurki czy rzeźby. Zabytki odnawiają wykwalifikowani konserwatorzy, pod kontrolą wojewódzkiego konserwatora zabytków.

W dniach kiedy odwiedzamy cmentarza pamiętajmy (szczególnie na szydłowieckim), aby odwiedzić miejsca wiecznego spoczynku żołnierzy polskich walczących za Ojczyznę. W tym roku Gmina Szydłowiec wyremontowała kwatery wojenne z I wojny światowej. 

Przypominamy, że podczas Wszystkich Świętych zmieniona jest organizacja ruchu w okolicach cmentarza w Szydłowcu (szczegóły w artykule poniżej). Przeprowadzana będzie również policyjna akcja „znicz”, podczas której patrole policji będą zwiększone. Wiadomo, że w tych dniach ruch na drogach jest większy, dlatego policjanci będą bardziej uważnie niż zwykle dbali o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. 

wszystkichswietych

wszystkichswietych2012