W Szydłowcu od samego rana wszyscy w pełnej gotowości. Ludzie o bardzo wczesnych godzinach jechali na cmentarz by na ostatnią chwilę stroić groby z obawy, że ktoś przystrojenie mógłby wcześniej ukraść. Sprzedawcy zniczy i kwiatów porozstawiali swoje stanowiska z ogromną ilością towaru. Straż Miejska starała się sprawnie kierować bardzo utrudnionym wczoraj ruchem w pobliżu cmentarza. Mimo przygotowanych parkingów z okazji święta i tak w niektórych godzinach ciężko było znaleźć miejsce do zaparkowania.

Widoki były wczoraj różne, a to można było zauważyć kilkunastoosobową rodzinę przy grobie dziadka i babci, a to małżeństwo w średnim wieku przy grobie syna, a to samotnego starszego mężczyznę przy grobie żony itp. jednak wszyscy oni byli wczoraj na cmentarzu w jednym celu by spotkać się z najbliższymi, którzy już odeszli i aby pamięć o nich nie zginęła.

Przy bramach wejściowych przez cały dzień prowadzona była zbiórka pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków prowadzona przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Szydłowca. W zbiórkę włączyli się także inni mieszkańcy Szydłowca, emeryci jak również władze miejskie i powiatowe. Kwestujący rozdawali każdemu, który wspomógł ulotkę z wytypowanym do odnowy nagrobkiem. Zebrano 6118 złotych, 1 euro i 50 forintów.

{phocagallery view=category|categoryid=23|limitstart=0|limitcount=2}

Przy grobach żołnierzy warte zaciągnęli strzelcy z szydłowieckiego Związku Strzeleckiego.

Wielu udało się na cmentarz jeszcze raz wieczorem, by podziwiać ten niesamowity blask, który bił z szydłowieckiego cmentarza. Ogrom zniczy palących się na grobach dawał niesamowity efekt wizualny, bardzo dobrze widoczny z najwyższych punktów placu cmentarnego lub z Góry Trzech Krzyży.

{phocagallery view=category|categoryid=23|limitstart=3|limitcount=8}

Za rok większość z Nas znowu spotka się przy grobach bliskich i nieznanym Nam zmarłych. Za rok wielu z Nas przybędzie grobów do odwiedzania. Za rok wielu z Nas może już nie być, bo taka jest kolej rzeczy. Za rok jednak kolejny dzień pamięci, kolejny dzień Wszystkich Świętych.

Z każdą śmiercią człowieka ginie cały nieznany świat.

— Antoine de Saint-ExupéryZiemia, planeta ludzi