Premier RP Donald Tusk poinformował dziś, że pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia 2024 roku, druga tura odbędzie się dwa tygodnie później czyli 21 kwietnia 2024 roku.

— Podjąłem dzisiaj decyzję o wydaniu rozporządzenia — formalnie prześlę je do Państwowej Komisji Wyborczej wraz z kalendarzem wyborczym — ale decyzja zapadła, wybory samorządowe odbędą się w dniach 7 i 21 kwietnia — powiedział premier podczas konferencji prasowej.

— Jestem w stałym kontakcie z przedstawicielami samorządów. Po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowej Komisji Wyborczej będziemy mogli przystąpić do tych jakże ważnych z punktu widzenia lokalnych wspólnot i życia zwykłych ludzi wyborów — stwierdził.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, wybory samorządowe muszą się odbyć między 31 marca a 23 kwietnia 2024 r.

Nadal nie mamy oficjalnych kandydatów na burmistrzów Szydłowca i Jastrzębia, a także wójtów Chlewisk, Mirowa i Orońska. Nie ma też oficjalnych kandydatów do rad miejskich, gminnych czy rady powiatu.

Można spodziewać się, że wszyscy włodarze będą starali się o reelekcję, czyli kolejny wybór. Dla wszystkich włodarzy gmin będzie to ostatnia możliwość na 5 – letnią kadencję, bo jak pamiętamy jakiś czas temu wprowadzona została dwukadencyjność.

Kto będzie kontrkandydatami burmistrzów Ludwa i Brachy, czy wójtów Sowińskiego, Siwiorka czy Nosowskiego? Nie wiadomo. Pojawiają się oczywiście plotki i doniesienia, ale na niespełna trzy miesiące przed wyborami samorządowymi nikt nowy oficjalnie nie wychylił się z żadnym komunikatem. Zatem czekamy.

Spore „przetasowania” mogą spotkać także Radę Powiatu. Pomijamy już zamieszanie ze starostą, ale z racji zmniejszonej liczby mieszkańców powiatu szydłowieckiego, radnych powiatowych od 2024 roku będzie 15, a nie jak do tej pory 17.

Jednym okręgiem wyborczym będą: Miasto i Gmina Szydłowiec z którego do Rady Powiatu wejdzie 9 radnych. Z okręgu drugiego czyli Miasto i Gmina Jastrząb oraz Gminy Mirów i Orońsko do Rady Powiatu wejdzie 6 radnych.

Wybory już 7 kwietnia.