Kampania, którą chcemy Wam dziś przedstawić dotyczy zbiórki funduszy na wydanie w formie papierowej i elektronicznej książki pt. Zapach skoszonych traw”, której autorem jest obywatel Szydłowca – Paweł Rawicki.

Co łączy genialnego chemika z cyrkowym szympansem, ss gruppenfuhrera Fritza Katzmanna ze świętym Jackiem z pierogami, mistrza Niemiec w boksie z królem Grecji? Co ma wspólnego kinematografia radziecka z prostytucją, jaki związek łączy Kriegsmarine z obrazem „Matka Whistlera” i co wspólnego z mityczną Aghartą ma zamek w Szydłowcu? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w książce „Zapach skoszonych traw”.

Tematem przewodnim tej powieści jest ogólnie mówiąc przemiana; chemiczna, fizyczna i psychiczna. Pierwsza dotyczy stanu skupienia materii, druga dojrzewania, trzecia poszukiwania tożsamości. Tłem historycznym są wydarzenia związane z działaniami wojennymi w roku 1941 – 1942. W trzech rozdziałach(1.Choking agent2.Błękit pruski i Czarny Huzar Renu, 3. Nowy Babilon) opisane są trzy oddzielne historie toczące się równolegle w trzech różnych miejscach w realiach Europy środkowowschodniej ogarniętej wojennym chaosem. Historie przeplatają się ze sobą i w końcu łączą w jednym miejscu w czasie i przestrzeni.

„Zapach skoszonych traw” to romantyczna opowieść historyczna o ludzkich losach przesiąkniętych przypadkiem, tragedią, tęsknotą i groteską.

Na ponad 600 stronach w trzech rozdziałach występuje ponad 100 bohaterów. Akcja toczy się między innymi w Szydłowcu, Saalfeld, Skarżysku, Leningradzie, Deutsch Eylau, Chlewiskach, Harbinie, Szczecinie, Moskwie. Pierwszy rozdział „Choking Agent” rozgrywa się głównie w okupowanej Polsce. Pierwszoplanowymi postaciami są Leon Wilczynski były chorąży wojska polskiego, który podpisał volkslistę oraz Ptolemeusz Wons, zawodowy oficer z rodowodem szlachty zagrodowej. Główny wątek skupia się wokół akcji przerzutu na wschód chemika pracującego przed wojną przy produkcji gazów bojowych w Wytwórni Węgla Aktywnego w Skarżysku. Owym chemikiem jest Harish Goswami, brytyjski naukowiec pochodzenia indyjskiego dotknięty hirsutyzmem. W jego historię wplata się wątek szympansicy Mimi, uczłowieczonej małpy, gwiazdy z Cyrku braci Staniewskich.

W rozdziale drugim „Błękit pruski i czarny huzar Renu” przeczytamy o losach Ortwina Hanselka, pochodzącego z małego miasteczka w Prusach Wschodnich oficera Kriegsmarine pełniącego służbę na U-Bootach. Jego historia splata się z losami Maxa Schellinga, przedwojennego mistrza Niemiec w boksie, który za karę musiał zostać spadochroniarzem w elitarnych Fallshirmjager.

Rozdział trzeci „Nowy Babilon” opowiada o zderzeniu młodzieńczych wyobrażeń ukształtowanych w dużej mierze przez kinematografię z rzeczywistością świata ogarniętego wojennym szaleństwem. Głównymi bohaterami są Misza Donski student, czerwonoarmista ochotnik oraz Swietłana Trauberg młoda aktorka. Ich losy krzyżują się z historią stworzenia idealnego społeczeństwa w eksperymencie Łokockim. Tłem wydarzeń jest wielka wojna ojczyźniana w obronie nowego, bolszewickiego świata, który jeszcze nie zdążył okrzepnąć na gruzach zburzonych cerkwi.

…a nad wszystkim unosi się zapach…

Więcej szczegółów na temat kampanii, książki oraz autora znajdziecie w linku: https://wspieram.to/fosgen  

Na facebooku: facebook.com/zapachskoszonychtraw