Okres sylwestrowo-noworoczny to trudny czas dla zwierząt  zarówno tych domowych, jak i dziko żyjących. Huk wybuchów petard i fajerwerków nie tylko przestrasza zwierzęta, ale może im sprawiać realny ból. Najgorsze jest to, że strzelanie nie ogranicza się do jednej nocy, lecz rozciąga się na wiele dni. Oznacza to, że zwierzęta narażone są na długotrwałe cierpienia. Podaje Generalna Dyrekcja
Ochrony Środowiska

Fajerwerki, które wystrzeliwane są w czasie sylwestra i nie tylko, przy widowiskowych efektach wizualnych wytwarzają także efekt dźwiękowy, generując hałas o natężeniu nawet 130-160 dB. Te same w sobie bywają niekiedy przykre dla uszu człowieka. Zwracając uwagę na to, że zwierzęta w drodze ewolucji wykształciły bardzo czułe zmysły, co w naturze pozwala im przeżyć. Są to zmysły dużo wrażliwsze od ludzkich. Skoro zbyt głośnie dzięki źle wpływają na ludzkie zdrowie i samopoczucie, zobrazujmy sobie jak bardzo odgłosy wystrzałów mogą wpływać na zwierzęta i jaką krzywdę mogą im wyrządzić.

Domowy kot lub pies może nie przypominają drapieżnika, jednak nadal nim jest. Nie różni się wiele od swoich dzikich przodków. Nasze domowe zwierzęta mają podobnie czułe zmysły, a to wpływa na skalę nieprzyjemnych doznań jakich doświadczą w sylwestra.

Wystrzały petard przynoszą zwierzętom fizyczny ból, nie wspominając już o stresie jaki wiąże się z tą atrakcją. Pokaz fajerwerków w sylwestrową noc wytwarza huk o wzmożonej częstotliwości i nie ogranicza się to tylko do jednej godziny. Często wystrzały słychać jeszcze przed świętami, i wzmagają się w okolicach 31 grudnia, trwając często cały dzień i noc. Wiele zwierząt wpada w panikę i stara się schować. Nie brakuje w ten czas zwierząt domowych, które się zgubiły próbując uciekać w amoku. Przypominamy, że korzystanie z petard dozwolone jest prawnie tylko w wyjątkowych sytuacjach i wybranym czasie. Dlatego, gdy już ktoś chce tradycyjnie przywitać nowy rok, przyjaciele zwierząt proszą, aby ograniczyć się wyłącznie do godziny „24” i do tego, aby pokaz trwał jak najkrócej.

Dużą uwagę powinni zwrócić również właściciele zwierząt, na to w jakich warunkach w ten czas znajdzie się zwierzę. Powinno się zatroszczyć o to, czy jest zwierzak jest bezpieczny i znaleźć mu w miarę spokojne miejsce, by mógł w jak najmniej-uciążliwy sposób przetrwać noc Sylwestrową.