590 lat po tamtych wydarzeniach nasze miasto będzie świętować, a na to tegoroczne święto zapraszają burmistrz Szydłowca Artur Ludew i Rada Miejska w Szydłowcu. 

Uroczystości rozpoczną się już w najbliższą środę 8 lutego o godzinie 11.45 na Rynku Wielkim. To wtedy przywitani zostaną wszyscy goście a z wysokości ratuszowej wieży zabrzmi Hejnał Szydłowca. W samo południe w kościele św. Zygmunta rozpocznie się uroczysta msza święta z udziałem Miejskiej Orkiestry Dętej. 

O godzinie 13.30 w szydłowieckim Zamku, w sali kominkowej, rozpocznie się Uroczysta Sesja Rady Miejskiej. W jej programie: wystąpienie burmistrza Szydłowca oraz zaproszonych gości, podjęcie uchwały w sprawie uczczenia Jubileuszu 590-lecia Miasta Szydłowca, „Spacer po Szydłowcu” prezentacja Ireny Przybyłowskiej – Hanusz, otwarcie i zwiedzanie Pracowni Historii Szydłowca.

O godzinie 17.30 również w sali kominkowej odbędzie się koncert Chóru Miasta Szydłowca „Gaudium Canti”, a tuż po koncercie sesja popularnonaukowa: „Mikołaj i Krzysztof Szydłowieccy” dr hab. Jacek Pielas prof UJK w Kielcach, „Testamenty Szydłowieckich Mieszczan” dr Katarzyna Justyniarska – Chojak IH UJK, „Rozwój Szydłowca do XVIIIw.” mgr Kamil Szpunar doktorant UJK w Kielcach. 

 

W czwartek 9 lutego w sali kominkowej szydłowieckiego Zamku, o godzinie 10.oo rozpocznie się XIV Edycja Konkursu „Wędrówki Regionalne z Duchami po Ziemi Szydłowieckiej” dla szkół gimnazjalnych i średnich powiatu szydłowieckiego, przygotowana przez Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Szydłowcu. 

 

Piątek 10 lutego to Jubileusz w Gminnych Placówkach Oświatowych. O godzinie 9.oo rozpocznie się „Konkurs wiedzy o Szydłowcu” w Zespole Szkół im. Bp. Jana Chrapka w Majdowie. O 10.oo w ZS im. Jana Pawła II w Szydłowcu rozpocznie się montaż słowno – muzyczny „Z dziejów Szydłowca”. O 11.00 „Obraz Szydłowca ręką historii malowany” w Publicznej Szkole Podstawowej im. J. Kusocińskiego w Sadku. O 12.oo quiz historyczny „Wędrówki przez wieki po Szydłowcu” w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego. 

Wieczorem 10 lutego o godzinie 18.oo w sali widowiskowej szydłowieckiego Zamku odbędzie się spektakl w wykonaniu Grupy Tetralnej „Zamczysko” pt. „Mezalians” wg „Marii” Antoniego Malczewskiego. 

 

Sobota, 11 lutego to dzień imprez sportowych i kulturalnych. Od godziny 13.00 w hali sportowej Zespołu Szkół im. Jana Pawła II „Jubileusz na sportowo”. Konkurencje sprawnościowe dla szkół, pokaz karate przygotowany przez SKKK „MUSHIN”, oraz pokaz tańca uczennic z PSP2 w Szydłowcu. Będę również konkursy zręcznościowe dla publiczności. 

Wieczorem na dziedzińcu szydłowieckiego Zamku muzyczna część jubileuszu. O godzinie 17.oo koncert rozpocznie się od występu Tomasza Kraski, o 17.30 na scenie pokaże się Paweł Mosiołek uczestnik Must be the Music, a na zakończenie wystąpi NORBI gwiazda polskiej sceny muzycznej, którego największe przeboje to „Kobiety są gorące” czy „Nie zaczepiaj mnie”. 

 

Ostatnim akcentem szydłowieckiego jubileuszu 590-lecia miasta będzie niedzielny (12 lutego) Wielki Test Wiedzy o Szydłowcu „Znam Szydłowiec” z udziałem Teatru Poezji i Muzyki „U Radziwiłła”. Test rozpocznie się o godzinie 16 w szydłowieckim Zamku, w sali na I piętrze. 

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w święcie naszego miasta! Spotkajmy się na uroczystościach 🙂 

Ci, którzy nie będą mogli być obszerną relację z 590-lecia znajdą oczywiście na www.naszszydlowiec.pl 

590lat1