W najbliższy weekend 9-10 września wejście do Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu będzie bezpłatne.

To wszystko za sprawą Europejskich Dni Dziedzictwa i Narodowego Czytania.

W sobotę o godzinie 12.00 rozpocznie się Narodowe Czytanie. W tym roku w całym kraju czytać będziemy „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Zapraszamy do Komnaty Lutniczej, gdzie w otoczeniu chordofonów, czyli instrumentów smyczkowych – w tym skrzypiec o nietypowych formach, będzie można wysłuchać powieści Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”. Zaprezentowane zostaną fragmenty prozy, w których autorka utrwaliła obraz tradycji muzycznych XIX-wiecznej wsi: grę na skrzypcach, umilającą czas w ziemiańskich dworach oraz weselne zabawy i pieśni w Bohatyrowiczach.

Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywają się pod hasłem: Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zaprasza do bezpłatnego zwiedzania wystaw stałych:

  • Instrumenty… – zobaczyć i usłyszeć tradycję
  • Magia instrumentów – osobliwości inwencja trzygłosowa
  • Zamek w Szydłowcu. Wokół mecenatu dawnych właścicieli

Wystaw czynne są w godzinach 11:00–18:00. Ostatnie wejście o 17:30.

Wystawy Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu to multisensoryczna i multimedialna prezentacja najcenniejszych obiektów należących do największej w kraju kolekcji ludowych instrumentów muzycznych.

Na wystawie Instrumenty… – zobaczyć i usłyszeć tradycję znajdują się unikatowe instrumenty, gromadzone w zbiorach muzeum od 1969 r. W pierwszej sali umieszczono instrumenty „tworzące” składy kapel ludowych z najważniejszych polskich regionów etnograficznych. W kolejnej komnacie instrumenty zostały podzielone na 7 wysp tematycznych z membranofonami (m.in. burczybasy, bębny), idiofonami (harmonie), chordofonami (m.in. lira korbowa, cymbały, skrzypce, mazanki, złóbcoki, basy) i instrumentami „rekonstruowanymi” (m.in. fidel płocka, suka biłgorajska). W ostatniej sali zaprezentowano instrumenty z grupy aerofonów – dudy, kozły, gajdy, piszczałki, gwizdki, okaryny, a także ludowe instrumenty sygnalizacyjne i pasterskie – ligawy, bazuny, trombity i rogi pasterskie.

Wystawa Magia instrumentów. Osobliwości „inwencja trzygłosowa” mieści się w najstarszych komnatach szydłowieckiego zamku dekorowanych renesansowymi stropami kasetonowymi i malowanymi fryzami. W Komnacie Staropolskiej prezentowane są najstarsze instrumenty ze zbiorów muzeum – typowe zarazem dla instrumentarium dworskiego czasów świetności szydłowieckiego zamku.

W Komnacie Lutniczej do głosu dochodzą chordofony (skrzypce, lutnia, gitary lutniowe i mandoliny), a dopełnieniem ekspozycji jest obraz z kolekcji szydłowieckiego muzeum Kobieta w czarnej sukni (1820), autorstwa niemieckiego malarza Johanna Petera Bredta (1782-1852). Zwiedzający za pomocą interaktywnej batuty mogą „ożywić” znajdujące się w gablotach instrumenty i poczuć się tym samym jak dyrygent.

Częścią wystawy Magia instrumentów – osobliwości „inwencja trzygłosowa” jest Komnata Intermezzo z Eksperymentarium Dźwięku. Jest to multimedialna, interaktywna przestrzeń samodzielnego doświadczania dźwięku poprzez aktywne obcowanie z instrumentami. Można tu słuchać, oglądać, grać i komponować.

Wystawa Zamek w Szydłowcu. Wokół mecenatu dawnych właścicieli jest pierwszą wystawą stałą przedstawiającą dzieje szydłowieckiej rezydencji.

W 500-letnich komnatach zgromadzono cenne eksponaty (m. in. późnogotyckie rzeźby, XVI, XVII i XVIII-wieczne dokumenty oraz detale kamieniarskie, fragmenty płytek posadzkowych i kafli piecowych), które są przykładami fundacji dawnych właścicieli dla zamku i kościoła parafialnego oraz ich troski o rozwój miasta. Ekspozycja poprzez liczne multimedia, pozwala zwiedzającym pogłębić wiedzę oraz poznać fascynującą historię Szydłowca.

Dodatkowo 10 września zapraszamy do na plenerowe stoisko muzeum w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Pokażemy różnego typu instrumenty muzyczne, na których będzie można zagrać. Przeprowadzimy również warsztaty budowy burczybasów.