Wracamy jeszcze wspomnieniami do Nocy Kupały jednak tym razem z relacją z Świętojanek w gminie Jastrząb i Wianków gminie Chlewiska. Relacja z Wianek 2023 w Szydłowcu znajduje się pod tym linkiem  Huczny początek wakacji z Wiankami w Szydłowcu

24 czerwca nad zalewem w Jastrzębiu odbyły się Świętojanki Jastrząb 2023. Współorganizatorem wydarzenia pod nazwą ,,Świętojanki Jastrząb 2023” był Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie natomiast Patronat honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Imprezę otworzył przewodniczący Rady Miejskiej w Jastrzębiu Sławomir Bińkowski, który przywitał zebranych gości jak również przybyłych na imprezę mieszkańców gminy Jastrząb i pobliskich miejscowości. Odczytał także list od marszałka Województwa Mazowieckiego w Warszawie Adama Struzika oraz od wicemarszałka województwa Mazowieckiego Rafała Rajkowskiego.

Po oficjalnej części programu przyszedł czas na zabawę. Na scenie bawiły zgromadzonych występy dzieci z pobliskich szkół oraz występy zespołów ludowych tj.: Nowoczesne Babcie, Niwianki oraz Wolanki. Taniec, śpiew akrobatyka umilały czas publiczności. Zaprezentowano najważniejszy w tym dniu obrzęd puszczania wianków do wody wraz z oprawą muzyczną tutejszych zespołów ludowych.

W tym roku również nie zabrakło zespołów, na scenie wystąpili: News, Non Stop. Gwiazdą wieczoru był zespół Jagoda i Brylant, który porwał do tańca rozbawioną publiczność. Po występie zespołów wieczór uatrakcyjnił pokaz laserowy. Do późnych godzin wieczornych uczestników imprezy bawił DJ.
Info i foto:

Natomiast w Chlewiskach „Wianki 2023” rozpoczęły się od prezentacji przygotowanych wianków, które korowodem uczestnicy przenieśli spod Gminnego Ośrodka Kultury nad staw świętego Jana. W korowodzie uczestniczyli członkowie Kół Gospodyń Wiejskich „Florianki”, lokalne zespoły jak Cymbrzanki, Broniowianki, Ostałki, Pawłowianki, Załawianki, Kapela Wiesława Zielonki oraz Stowarzyszenie Wrzos. Do korowodu dołączyli również seniorzy z Klubu Seniora w Chlewiskach oraz pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Chlewiskach i mieszkańcy.

Wianki zostały puszczone na wodę przy akompaniamencie opowieści o obrzędach związanych z Nocą Kupały, które przedstawiało Stowarzyszenie Wrzos. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Chlewiskach Anna Surdy otrzymała również wianek od stowarzyszenia, który sama puściła na wodę. Przez całe wydarzenie towarzyszyły śpiewy i występy gminnych zespołów, a po przeniesieniu się na plac GOK w Chlewiskach trwała biesiada przy wspólnych śpiewach, ognisku i poczęstunku, które trwało do późnych godzin wieczornych.
Info i foto: