22 października o godzinie 16 w sali szydłowieckiego Zamku po raz pierwszy spotkali się radni pierwszej kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej. W pierwszej wersji debiutanckie posiedzenie miało odbyć się tydzień wcześniej o godzinie 11, na prośbę radnych zostało przesuniętę na inny termin i późniejszą godzinę. Jak to więc ma się do frekwencji, kiedy to na pierwszej sesji mamy obecnych 9 radnych, a nieobecnych 6?

Obecni byli: Mateusz Adamczyk, Paweł Barczyński, Filip Czyżewski, Wiktoria Koniarczyk, Maria Kopyciel, Tomasz Sokołowski, Michał Szymkiewicz, Piotr Targowski.

Nieobecni: Maciej Adamczyk, Michał Adamczyk, Michał Adamski, Konrad Jóźwik, Hubert Pielas i Adrian Sadza.

Obrady rozpoczęły się od kilku słów burmistrza Artura Ludwa oraz przewodniczącego rady miejskiej Marka Koniarczyka. Burmistrz Ludew mówił m.in. „Cieszę się, że rozpoczynacie dziś swoją pracę. Były negatywne komentarze na temat powołania MRM, na temat kryteriów wiekowych, ale wierzę, że swoją pracą udowodnicie, że Ci którzy krytykowali mylili się. Chciałem, aby Wasza kadencja trwała 2 lata, no ale rada miejska podjęła uchwałę z roczną kadencją. To będzie dla Was rok ciężkiej, ale mam nadzieję efektywnej pracy”

Następnie opiekun MRM Michał Kwiatek zaproponował, by wybrać zarząd rady. Większością głosów przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miejskiej w Szydłowcy wybrany został Michał Szymkiewicz, a wiceprzewodniczącymi: Maria Kopyciel i Wiktoria Koniarczyk.

W dalszej kolejności pierwszej sesji młodzieżowi radni zgłaszali swoje postulaty, zauważyli problemy, a także dzieli się swoimi pomysłami na rózwój Szydłowca, jego stronę wizualną, czy poprawę infastruktury miejskiej.

Ciekawym elementem sesji MRM było punkt w którym burmistrz Artur Ludew podzielił się z radnymi wstępnym projektem rewitalizacji zalewu szydłowieckiego. Na większości „młodzieżowców” projekt zrobił wrażenie, byli też tacy, którzy wtrącali swoje uwagi. Młodzieżowi radni byli jednymi z pierwszych, którym ten projekt został pokazany. Sam projekt robi wrażenie, ale to już mieszkańcy Szydłowca ocenią sami, gdy zostanie on opublikowany.

Pierwsze posiedzenie Młodzieżowej Rady Miejskiej na plus, choć duża ilość nieobecności martwi. Niektórzy radni widać, że pomysłowi, inni siedzieli i nic nie mówili. Dajemy jednak wszystkim równe szanse na to by mogli się wykazać 🙂

mrm1posiedzenie3

mrm1posiedzenie4

fot. Urząd Miejski