Dwie miski lodowatej wody z dużą ilością lodu, nominacja prywatna, jak również prosto od portalu Nasz Szydłowiec, dla burmistrza Andrzeja Jarzyńskiego, starosty Włodzimierza Górlickiego oraz przewodniczącego Marka Sokołowskiego. Z nadzieją, że panowie podejmą wyzwanie i nie tylko obleją się lodowatą wodą, ale także wpłacą pieniądze na rzecz walki ze stwardnieniem bocznym zanikowym.

Po kilku tygodniach szału na Ice Bucket Challenge, pojawiło się wiele krytyki skierowanej w stronę akcji, momentami oczywiście słusznej, ponieważ wielu z nas błędnie zrozumiało jej przesłanie, a wręcz traktowali ją jak dziecinną zabawę.  W tym momencie warto jednak przypomnieć o co w tym wszystkim chodzi. Głównym celem jest wspieranie stowarzyszenia walczącego z nieuleczalną cały czas chorobą. W Polsce pieniążki wpłacamy na konto Stowarzyszenia Dignitas Dolentium, a oblewanie się wodą? To dodatek, dla niektórych bez sensu, ale nie do końca. Oblanie się lodowatą wodą, ma dać każdemu z nas namiastkę tej strasznej choroby, choć przez chwilę możemy poczuć się jakbyśmy byli w ciele chorego, choć przez chwilę możemy być „sparaliżowani” przez zimną wodę. Faktycznie daje to taki efekt.

Mam nadzieję, że nominowane przeze mnie osoby na poważnie podejdą do sprawy.

Na koniec kilka faktów, które pokazują, że cała akcja naprawdę ma sens. Pominę tutaj Stany Zjednoczone skąd wzięło się Ice Bucket Challenge i zebrano już miliony dolarów, a skupię się na Polsce, gdzie liczby również robią wrażenie. 

Od początku sierpnia na konto stowarzyszenia wpłynęło 950 tys. zł, a suma ta cały czas rośnie. Zanim akcja dotarła do naszego kraju, na koncie Stowarzyszenia było ledwie, niewiele ponad….20 tysięcy złotych. 

Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) jest nieuleczalnym schorzeniem obwodowego i centralnego układu nerwowego. Objawia się zanikiem mięśni, niedowładem kończyn lub drżeniem i bolesnym skurczem mięśni. U pacjenta dochodzi do stopniowego pogarszania się sprawności ruchowej, doprowadzając do śmierci poprzez zatrzymanie pracy mięśni oddechowych. Chorzy na ALS żyją ok. 3-5 lat. W Polsce na to schorzenie cierpi ok. 3 tys. osób.

Głęboko wierzę to,  że nikt z nominowanych nie obrazi się i ochoczo podejmie wyzwanie zarówno wpłaty pieniążków jak również obleje się lodowatą wodą. Warto!

Na koniec dodam, że walka ze stwardnieniem ma dla mnie wymiar osobisty, na tę chorobę zmarł mój dziadek, więc również ja jestem genetycznie obciążony tą chorobą. 

…aha zapomniałbym dodać. Mistrzem drugiego planu jest moja babcia 🙂

Marcin Banaszczyk

Nr rachunku: 61 1240 4432 1111 0000 4721 0358

Dignitas Dolentium

34-400 Nowy Targ

ul. Gorczańska 26

Zobaczcie jak inni podejmowali zadanie Ice Bucket Challenge: