Ta rekonstrukcja jest niezwykle popularna na Zachodzie Europy, natomiast w Polsce zupełnie nieobecna. Była to pierwsza tego typu rekonstrucja w Polsce i na pewno nie ostatnia, ponieważ już deklarują się kolejne osoby z propozycją współpracy.

Polska w okresie renesansu była bardzo silnym państwem oddziaływującym na kraje sąsiednie. Warto więc ten okres nieco przybliżyć, zwłaszcza w mieście posiadającym XVI wieczne zabytki wysokiej klasy. Część z nas pochodzi z Szydłowca, miasta, które przywołuję pamięć Krzysztofa i Mikołaja Szydłowieckich. Od kilku lat działamy w całej Poslce jako Ogólnopolskie Stowarzyszenie Braci Rycerskiej Malleus Meleficarum.

Podczas trwania Castra Rosis – Obozu Róż, bo tak zostało zatytułowane wydarzenie, odbył się zaciąg do kompanii, oraz przemarsz przez miasto ku miejscowym zabytkom. Oczywiście nie mogło zabraknąć wypłaty żołdu dla wojsk najemnych. Jak zostało wspomniane była to dopiero pierwsza tego typu rekonstrukcja w Polsce, więc czeka nas trudny okres, związany z zapoznaniem się z bazą zródłową tego okresu, a także doskonaleniem i gromadzeniem sprzętu.

Przygotowanie się do otwarcia projektu zajęło całej grupie kilka miesięcy, ale wydaję mi się, że czas nie poszedł na darmo i efekt jest zadowalający. Lancknechci było piechotą, głównie niemiecką rekrutującą się z wszystkich stanów renesansowego społeczeństwa. Była to jedna z najgroźniejszych formacji tego typu między innymi dzięki poziomowi wyszkolenia. Charakteryzował ich przede wszystkim barwny strój, który nawet w „kolorowym renesansie” był bardziej kolorowy i fantazyjny. Brali oni udział w wielu konfliktach w Europie m.in. wojnach włoskich, wojnie chłopskiej w Niemczech, wojnach religijnych we Francji, ale także w wojnie polsko-krzyżackiej (1519-1521), bitwie pod Orszą i pod Obertynem.

Naszym celem jest popularyzacja historii, pielęgnowanie różnych wątków, wchodzenie w szczegóły,dzięki czemu możemy zainteresować nią innych. Oczywiście nasza kompania otwarta jest na nowych członków!

info i foto: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Braci Rycerskiej Malleus Meleficarum.

{phocagallery view=category|categoryid=302|limitstart=0|limitcount=9|imageordering=5}