Wydaje się, że jeżeli Dominik będzie grał dalej tak jak teraz to te zapowiedzi mogą się spełnić. W ten weekend Legia zmierzy się na własnym stadionie z Ruchem Chorzów i przy tej okazji Przegląd postanowił porozmawiać z Dominikiem. Mecz z Ruchem będzie jego 14-tym występem w polskiej Ekstraklasie. Mieszkańcy Szydłowca życzą Dominikowi strzelenia trzeciej bramki, oby równie pięknej jak np. w meczu z Górnikiem Zabrze.

Przegląd Sportowy: Gwiazda za 5 tysięcy miesięcznie. To o panu.

Dominik Furman: Widziałem. Informacja bliska prawdzie.

Co ważniejsze: że gwiazda, czy że za 5 tysięcy?

Dominik Furman: Ani jedno, ani drugie. Gwiazdą nie jestem, a pieniądze? Przecież to nienormalne, żebym chciał zarabiać nie wiadomo ile, bo zagrałem dwa mecze w podstawowym składzie.

Mało trzeba w Polsce zrobić, aby ktoś mówił czy pisał: gwiazda.

Dominik Furman: Dokładnie. Zastanawiam się, skąd pomysł nazywania Furmana gwiazdą. Legia Warszawa zagrała w tym sezonie 22 oficjalne mecze, ja po tym 20. zostałem „gwiazdą”. Różnie na to można patrzeć, pytać, czemu dopiero teraz?  Nie jest trudno wejść wysoko, ale szybko i boleśnie można spaść. Wiem, że muszę się pilnować, nie być głupim w życiu codziennym, a tym bardziej na boisku.

Myśli pan o pieniądzach? Są ważne?

Dominik Furman: Są. Zresztą, co nie powiem, będzie źle. Stwierdzę, że nie są, to ludzie powiedzą:
„O, na siłę gra skromnego”. Powiem, że tak, to zaraz pojawią się opinie, że odbiła mi sodówka. Niezależnie od wykonywanego zawodu, pieniądze zawsze są ważne. Pracuje się po to, by osiągać sukcesy, zarabiać na siebie, pomagać rodzinie. Mnie wystarczy, ale chcę też moim bliskim zapewnić dobrobyt. A jeśli po przeczytaniu tego ktoś powie, że mi odbiło, to gratuluję mu.

Czeka pan na nowy kontrakt?

Dominik Furman: Czekam to na mecz z Ruchem i myślę, czy wyjdę w podstawowym składzie. Życzyłbym sobie nowej umowy, ale na razie jest dobrze tak, jak jest.

Po ostatnich meczach ludzie patrzą na pana inaczej?

Dominik Furman: Patrzą, ale staram się trochę odcinać od tego wszystkiego. Nie chcę być noszonym na rękach, nie chcę, by w Szydłowcu stawiali mi pomniki, bo nie o to w tym wszystkim chodzi. Niech kojarzą mnie z tym fajnym i skromnym Dominikiem, a nie jakąś gwiazdą, jak to zaczynają o mnie mówić.

Inteligencja panu przeszkadza czy pomaga?

Dominik Furman: Dziewczyna ciągle mi powtarza, że jestem bardzo głupi. Nie wiem, czym jej podpadłem. Już na poważnie, inteligencja pomaga, bo po prostu łatwiej niektóre sprawy zrozumieć. Na przykład zagram słabszy mecz i nikt nie pomyśli, że może jestem przemęczony, a od razu będzie komentował, że pewnie mam się za drugiego Stevena Gerrarda. Mądrością zawodnika jest olać takie komentarze. Świadomość, że ludzie są zazdrośni i chcą, aby innym było gorzej, bardzo pomaga. Mnie wystarczy, że wiem, co jest czarne, a co białe, co dobre, a co złe.

Mówi się, że młodzi polscy piłkarze przegrywają rywalizację z zachodnimi, bo są słabi psychicznie.

Dominik Furman: Psychikę każdy ma inną, ja pod tym względem wszystko mam poukładane. Uważam, że polska młodzież nie odstaje piłkarsko od choćby niemieckiej, z którą rywalizowałem ostatnio w kadrze U-20. Nie chcę gadać na trenerów, ale szkolenie w Polsce, tak ogólnie, jest na niskim poziomie. Są wyjątki, jak Legia, ale nie będę cukrował naszym trenerom, bo każdy widzi efekty ich pracy.

Przyjeżdżają skauci, a Arkadiusz Milik, Łukasz Teodorczyk czy Paweł Wszołek nagle grają klasę gorzej. Nie wytrzymali psychicznie? A może to charakterystyczny dla młodych spadek formy?

Dominik Furman: Właśnie… Z tym stwierdzeniem „wahanie formy u młodych” mam problem. Skończyłem 20 lat. Takich zawodników w Polsce traktuje się jak juniorów. Ale na świecie piłkarze w tym wieku wygrywają Ligę Mistrzów. I do nich chcę równać. Nie patrzę na Milika czy Teodorczyka, a na siebie. Chcę grać w piłkę, każdy mecz w podstawowym składzie, a jak ktoś przyjedzie mnie oglądać, to dobrze. Jednak ja nie mam zamiaru o tym myśleć.

Chyba nie ma przypadku w tym, że podczas zgrupowań dzieli pan pokój z Jakubem Koseckim. Dwaj bezczelni indywidualiści?

Dominik Furman: Lubię „Kosę” i w pełni się z nim zgadzam. Wiemy, jak jest w Polsce. Pamiętamy jego wywiad telewizyjny po meczu z Wisłą, kiedy dostał powołanie do reprezentacji. Chłopak strzelił dwa gole, a wszyscy i tak śmiali się z jego korali, łańcuchów czy dekoltu. To właśnie nasza mentalność. Najpierw patrzymy, jak ktoś się ubiera, a dopiero później jak gra. Nie tak powinno to wyglądać. Kuba niech ubiera się, jak chce, a przemawia na boisku. I daje odpowiedź tym, którzy szydzą, bo chyba chcieliby być na jego miejscu, ale im się nie udało.

Spora część tzw. młodzieży z czasem obniża loty. Jak będzie z panem?

Dominik Furman: Możemy umówić się tak, że zada mi pan to pytanie pod koniec sezonu? Wtedy będę mądrzejszy, zobaczymy, czy wytrzymałem psychicznie i piłkarsko. Na razie, to ja za dużo nie grałem. Owszem, wcześniej mówiłem, że znam swoje miejsce w szeregu. Teraz twierdzę, że nastał mój czas i musze tę szansę wykorzystać.

Trener podchodzi i mówi: „Grasz, na trybunach jest 40 tysięcy ludzi, ale odizoluj się od tego”. Trudne?

Dominik Furman: Miłe. Uwielbiam wyzwania, lubię być rzucanym na głęboką wodę. Tak jak wtedy, kiedy przyszedłem do Legii jako chłopak z małego miasteczka i musiałem się odnaleźć w stolicy. Przed meczem z Lechem zapewne sporo ludzi, jak zobaczyło nazwisko Furmana w pierwszym składzie, pomyślało sobie: „Uuu, będzie coś nie tak”. Wytrzymałem i pokazałem, że było jak najbardziej „tak”.

Wygrana w Poznaniu chyba była dla pana wyjątkowa. Siedziało w głowie przegrane mistrzostwo Polski juniorów 2009 z Lechem, którego prowadził Mariusz Rumak?

Dominik Furman: Utrzeć nosa lechitom, to było naprawdę coś. Trener Rumak powiedział, że już nie może doczekać się rewanżu w Warszawie, ja mogę dodać, że my także. W ogóle uwielbiam takie spotkania, one są najfajniejsze. Trenerzy nie muszą za dużo mówić, jedynie przypomnieć, kto co ma robić, a my wychodzimy na boisko i pokazujemy, kto jest lepszy.

Co to jest ta „chłodna głowa”?

Dominik Furman: Kiedy widzę, że gram przeciwko Rafałowi Murawskiemu czy Łukaszowi Trałce, to chcę za wszelką, ale to za wszelką cenę pokazać, że wchodzący do dorosłego futbolu chłopak nie odstaje od starych wyjadaczy polskiej ligi, bo chyba mogę ich tak nazwać. Gra swoje, nie do tyłu, nie po autach, ale wie, kiedy przytrzymać, zagrać na jeden kontakt czy sfaulować.

Ci wyjadacze nie są zazdrośni? Nie stawiają do pionu?

Dominik Furman: Nie. Chociaż ostro dyskutujemy ostatnio z Kubą Wawrzyniakiem, bo nie wykorzystał dwóch dwustuprocentowych okazji do strzelenia gola po moich dośrodkowaniach. Mógłby w końcu trafić. Nikt mi nie mówi, żebym uważał, bo ja sam umiem postawić siebie do pionu. Nie potrzebuję uwag od trenera Urbana, Kuby Wawrzyniaka czy Michała Żewłakowa. Sam sobie powiem: „Dominik! Spokojnie”.

Na prawdziwą szansę czekał pan 12 ligowych kolejek. Myślał pan, że wcześniej powinien ją dostać?

Dominik Furman: Po meczu z Górnikiem Zabrze było spotkanie z Polonią. Na zajęciach taktycznych trener Urban ustawił mnie w podstawowym składzie, ale zaznaczył, że wszystko może się zmienić. Podczas odprawy dowiedziałem się, że pora na mnie jeszcze nie przyszła. Nie byłem załamany. Takie myślenie w Legii eliminuje zawodnika z dalszej rywalizacji.

Gra pan w pierwszym składzie Legii Warszawa. Więcej w tym radości czy myśli: „Stary, nie możesz tego zepsuć”?

Dominik Furman: Trochę jednego i drugiego. Nie będę oryginalny jak powiem, że Legia to największy klub w Polsce, a być tu, to wyróżnienie. Nie mówię już o graniu po
90 minut, ale nawet 5 czy 10 w meczu dla młodego… Co ja mówię… Znaczy młodego stażem w drużynie, to wyróżnienie. Wsiadło się na tego konia i nie można z niego spaść. Trzeba być zrównoważonym i nie odlatywać za daleko.

Ma pan jakieś swoje sposoby na to?

Dominik Furman: Trener Urban po meczu w Poznaniu powiedział, że byłem najlepszy na boisku. Przynajmniej tak słyszałem. A wiem, że mogłem zagrać lepiej. Zawsze szukam tych negatywnych rzeczy w mojej postawie na murawie. Dobre, w porządku, zostawiam, ale skupiam się na tym, co robiłem źle.

Dołowanie kontrolowane?

Dominik Furman: Zgadza się. Niech te lepsze zagrania pamiętają kibice, ja zapamiętam błędy.

Kolejne cele Dominika Furmana? I nie mówię o dorosłej reprezentacji Polski.

Dominik Furman: Już dziesięć kolejek czekam na bramkę. Chcę je zdobywać, bo w Polsce jest taka mania, że środkowy pomocnik jest od przeszkadzania, a chcę pokazać, że my nie jesteśmy jedynie od zadań defensywnych. Jednak priorytet to mistrzostwo Polski.

foto: http://legia.com/

tekst: http://www.przegladsportowy.pl/