2013 rok na portalu rozpoczął się od ogłoszenia wyników I Edycji Plebiscytu „Nasz Szydłowiec 2012” na Postać i Wydarzenie Roku. Dzięki głosom mieszkańcow powiatu szydłowieckiego , a zagłosowało aż 2 800 osób w pierwszej kategorii wygrał: Dominik Furman – piłkarz Legii Warszawa, a w drugiej I etap Realizacji Projektu Kluczowego (remont Ratusza i Hotelu pod Dębem, oraz powstanie Regionalnego Centrum Biblioteczno Multimedialnego). 

Później rok przynosił nam dobre i złe wiadomości, pochwały i krytykę. Wielu niestety nie radziło sobie z tą krytyką, ale akurat w tym przypadku nie można się, aż tak strasznie dziwić, wszak nikt krytykowany być nie lubi. 

Przez cały rok obserwowaliśmy rozkwitające talenty dzieci i młodzieży z naszej szydłowieckiej ziemi: Zuzanny Gadowskiej, Dominika Furmana, szydłowieckich karateków, kickbokserów i wielu innych.

Jako portal cieszyliśmy się z bardzo dużego zaangażowania w sprawy miasta (i zarazem swoje sprawy) mieszkańców. Wiele interwencji podjeliśmy dzięki Wam. Cieszy również momentami bardzo dobra współpraca z urzędnikami, którzy merytorycznie starali się brać udział w dyskusji i pochwalić tutaj trzeba np. naczelnika Kazimierza Piotrowskiego.

O Szydłowcu w calym kraju mówi się jako o stolicy bezrobocia.Nie może, więc dziwić zainteresowanie naszym miastem ogólnopolskich mediów m.in. Polsat News i Dziennik Gazeta Prawna, ale i politycy upodobali sobie nasze miasto jako niezłe do prowadzenia kampanii wyborczej. Szydłowiec odwiedzili: prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezes SLD Leszek Miller, a także sam Prezydent RP Bronisław Komorowski (wizyta była jedną z najważniejszych w dziejach Szydłowca). Nie dotarł do Szydłowca „Złoty Donek” czyli kukła przygotowana przez Solidarność na wzór i podobieństwo premiera Tuska, ale i tak ilość wizyt ważnych osobistości świata polityki w 2013 roku w Szydłowcu jest imponująca. 

Na początku 2013 roku miał miejsce oficjalny odbiór obiektów rewitalizowanych w ramach Projektu Kluczowego, dziś przez wielu krytykowanego. (choć Regionalne Centrum Biblioteczno – Multimedialne to naprawdę sprawnie działająca jednostka). W trakcie roku rozpoczął się już ostatni etap projektu czyli remont Rynku Wielkiego i Zamku Szydłowieckiego. Koniec prac przewidziany jest na wrzesień 2014 roku. 

Rok 2013 to również ciągłe przepychanki medialne Stefana Wesołowskiego i Sławomira Nojka z Gminą Szydłowiec. Głównie chodziło o dług jaki Gmina ma wobec Wspólnot Mieszkaniowych. 

Mijający czas zostanie zapamiętany jako ten w którym wprowadzono (i wielokrotnie zmieniano) ustawę śmieciową. 

W Szydłowcu w 2013 roku odbyło się kilka imprez czy wydarzeń zorganizowanych oddolnie np. rewelacyjny projekt „Wyszło Szydło”, JesteśMY (skierowany do osób niepełnosprawnych), Zlot VAG, piknik z okazji dnia ojca czy uruchomienie Centrum Młodych – Strefy JP2.

Nie da się również pominąć imprez organizowanych przez miasto czyli Zygmunty, Targi Piaskowca czy Wianki, które okazały się strzałem w dziesiątkę. 

 

Portal NaszSzydlowiec (mamy nadzieję) po 2013 roku będzie kojarzony jako ten, który nie boi się pisać niewygodnej prawdy. To my jako jedyni pisaliśmy o nagminnym łamaniu przepisów przez służby mundurowe w Szydłowcu (później powstał profil na facebook założony przez mieszkańców – Straż Obywatelska), to my poruszaliśmy temat fatalnego stanu niektórych szydłowieckich ulic, to my opublikowaliśmy zarobki samorządowców i urzędników: Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego (co spotkało się z ostrą reakcją z ich strony). To również też tylko portal NaszSzydłowiec pokusił się jako pierwszy (na podstawie rozmów z mieszkańcami) o pierwsze spekulacje wyborcze w zbliżających się wyborach samorządowych. Co o zgrozo, też spotkało się z niespotykanie dziwną reakcją niektórych wymienionych, którzy mieli pretensję o umieszczenie ich w tym rankingu. Przecież to żałosne…

 

Siła mediów szydłowieckich w ostatnim czasie bardzo wzrosła, wreszcie włodarze szydłowieccy zaczęli liczyć się (szczególnie z tymi internetowymi) z ich zdaniem. Choć może to bardziej chodzi o ilość wyświetleń i ton komentarzy ?

Rok 2013 to grubo ponad 1 000 komentarzy na portalu Nasz Szydłowiec, a także blisko 50 tysięcy unikalnych użytkowników, którzy odwiedzili portal. Za wszystko należą się Wam serdeczne dzięki!

Zaczynający się rok będzie równie trudny i obfitujący w kontrowersyjne tematy i komentarze, będzie to przecież rok wyborczy. 

Siła mediów szydłowieckich wzrosła być może dlatego, że pojawiło się kilka innych portali. I choć wszystkie tytuły trzeba traktować poważnie i z szacunkiem tak zdania najlepszego o nich nie mam. Nasz Szydłowiec to od zawsze portal niezależny, nie sponsorowany przez instytucje samorządowe. (niech każdy patrzy na siebie)

Mimo wszystko próbuje się wmówić, że Nasz Szydłowiec to platforma burmistrza, a są też tacy, którzy traktują Nasz Szydłowiec jako swój blog wyborczy. Są również tacy, którzy po każdym niepochlebnym artykule na ich temat dzwonią zgłaszając swoje żale, domagając się poprawek lub w ogóle zmiany lub skasowania artykułu. Nie ma i nie będzie takich cudów tutaj !!! 

 

Prawda czasami w oczy kole i ludziom ulatnia się zdrowy rozsądek.

Jednak wszystkim tym, którzy darzą mnie sympatią i tym, którzy najchętniej zamknęli by ten portal i usta ludziom tutaj komentującym życzę SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO 2014 ROKU. Życzę by NASZ SZYDŁOWIEC był naszym wspólnym dziełem, by każdy z nas mógł za rok spojrzeć w lustro i powiedzieć „tak, wykonałem kawał dobrej roboty dla tego miasta”, byśmy nie uciekali stąd jak tchórze, a starali się szukać rozwiązań tutaj na miejscu.

Wszystkiego Najlepszego!

Marcin Banaszczyk

NaszSzydlowiec.pl