Wybrane dzieła Józefa Brandta, zgromadzone w kolekcjach krajowych i zagranicznych, zdobią kalendarz wydany staraniem Powiatu Szydłowieckiego na 2021 rok.
Edycja przygotowana we współpracy z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku jest wyrazem hołdu dla artysty w roku jubileuszu 180. rocznicy jego urodzin.

Józef Brandt, jeden z najwybitniejszych malarzy batalistów drugiej połowy XIX wieku, mieszkał i pracował w Monachium, w którym osiedlił się po studiach. Przez blisko 40 lat letnie miesiące spędzał w majątku żony w Orońsku (powiat szydłowiecki), a otoczony krajobrazowym parkiem pałac stawał się miejscem spotkań jego przyjaciół i uczniów tworzących „Wolną Akademię Orońską”.

Spośród licznych prac do kalendarza wybrano kilkanaście dzieł przypominających twórczość Józefa Brandta – mistrza scen batalistycznych, piewcę koni i kozaczyzny zafascynowanego dziejami Rzeczpospolitej Obojga Narodów, autora scen rodzajowych i pejzażystę.

Karty wydawnictwa ilustrowane są dziełami udostępnionymi przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie („Obrona Zaścianka”), Muzeum Narodowe w Warszawie („Obóz Zaporożców”), Muzeum Narodowe w Krakowie („Polowanie na lisa”, „Walka o sztandar turecki”), Muzeum Narodowe w Kielcach („Zaloty. Kozak z dziewczyną przy studni”, „Wyjazd Królowej Marysieńki z Wilanowa”), Muzeum Narodowe w Lublinie („Stajenny z wierzchowcami przed dworkiem”), Muzeum Śląskie w Katowicach („Niebezpieczna przeprawa”), Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej („Bitwa / Pachołek podprowadzający konia”), Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu („Chata nad stawem”) oraz Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku „Kozak na koniu”, scena rodzajowa). Okładkę dwunastostronicowego kalendarza zdobi obraz „Lisowczycy: Strzelanie z łuku”, uznawanego za jeden z najcenniejszych w kolekcji Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku.

Oficjalna promocja wydawnictwa, z udziałem starosty szydłowieckiego Włodzimierza Górlickiego i dyrektora Centrum Rzeźby Polskiej Macieja Aleksandrowicza, odbyła się w Pałacu Józefa Brandta w Orońsku 11 lutego br. – w dzień 180. rocznicy urodzin malarza. Zawarte na kartach kalendarza starannie dobrane ilustracje potwierdzają osobowość twórczą artysty, a piękny druk w połączeniu z dużym formatem sprawia, że walory estetyczne i poznawcze malarstwa stają się bliskie.