Uroczystość pierwszej komunii świętej zawsze kojarzy nam się z miesiącem majem. W Polsce ustalone jest, że do tego właśnie sakramentu przystępują dzieci z trzecich klas szkół podstawowych.

W Parafii św. Zygmunta w Szydłowcu komunie zaplanowane są na 9 i 16 maja 2021 roku.

W tej sprawie otrzymaliśmy dwa anonimowe listy prawdopodobnie od rodziców dzieci pierwszokomunijnych (tak były podpisane), abyśmy spróbowali wpłynąć na ks. proboszcza Marka Kucharskiego w sprawie przełożenia terminu uroczystości. Rodzice obawiają się organizacji komunii i przyjęć komunijnych w czasach pandemii koronawirusa.

Z uwagi na panującą sytuację w kraju uważamy, że z uwagi na bezpieczeństwo naszych dzieci i innych zgromadzonych na uroczystości należałoby przesunąć uroczystość pierwszej komunii świętej np. na lipiec. W ubiegłym roku udało się ja przesunąć, dlaczego w tym roku nie można? Księdzu proboszczowi chyba wszystko jedno w jakim terminie odbędzie się uroczystość? Komunia Święta powinna być czasem spokoju, miłości i radości, a nie stresu i złości. Chcemy, aby nasze dzieci zapamiętały ten dzień najpiękniej jak potrafią, a jak zapamiętają? Zadajmy sobie także pytanie, kto w tej sytuacji będzie mógł wejść do kościoła? rodzice? a co z rodzeństwem? chrzestnymi? dziadkami?. Powinniśmy słuchać siebie nawzajem, pomagać, a przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Wierzymy, że ks. proboszcz jest mądrym człowiekiem i jego decyzja ulegnie zmianie. Prosimy redakcję portalu „Nasz Szydłowiec” o pomoc w tej ważnej dla nas sprawie” – mniej więcej taką treść miały obydwa listy, które trafiły do redakcji portalu „Nasz Szydłowiec”

Zadzwoniliśmy w tej sprawie do ks. Marka Kucharskiego, proboszcza parafii św. Zygmunta w Szydłowcu, który powiedział, że otrzymał podobny anonimowy list. Proboszcz powiedział nam, że rozmawiał na ten temat z rodzicami na jednym z ostatnich zebrań pierwszokomunijnych. Osobiście ma wrażenie, że głos o zmianie terminu pierwszej komunii to jednak głos pojedynczych rodziców.

Znam sprawę rodzice mi ją komunikowali i rozmawiałem z nimi. Mogę wszystkich uspokoić, że będziemy przestrzegać wszelkich obowiązujących wówczas rygorów sanitarnych. Do kościoła na uroczystość będą mogły wejść tylko dzieci pierwszokomunijne i ich rodzice. Mamy, również nadzieję, że być może zmienią się obowiązujące przepisy pandemiczne na miesiąc maj, że sytuacja w kraju będzie się uspokajać. Wszyscy musimy mierzyć się z tym tematem. Rozumiem, oczywiście tych rodziców, którzy mają jakiekolwiek obawy, dlatego proponuję rozwiązanie. Dla tych, którzy mają obawy zorganizujemy uroczystość Komunii Świętej w pierwszą niedzielę września” – poinformował nas ks. Marek Kucharski, proboszcz parafii św. Zygmunta w Szydłowcu.

Z zapewnień ks. proboszcza uroczystość pierwszej komunii w Szydłowcu raczej odbędzie się zgodnie z planem. Proboszcz obiecał, że będzie jeszcze rozmawiał z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych.

Nadal nie wiemy jakie rząd wprowadzi obostrzenia na miesiąc maj. Wszyscy mamy nadzieję, że sytuacja uspokoi się i obostrzenia zostaną poluzowane. Być może zwiększony zostanie limit wiernych w kościołach, a także, będzie można zorganizować przyjęcie komunijne. Z tego co na ostatniej konferencji prasowej mówił minister zdrowia Adam Niedzielski informacja na temat pierwszej komunii i przyjęć komunijnych zostanie ogłoszona bliżej początku nowego miesiąca.

Póki co rodzicom i księżom życzymy więcej cierpliwości i spokoju, trzymamy kciuki za to, że dojdziecie do porozumienia.