1427 rok prawa miejskie, kościół, zamek, ratusz, historia Żydów, II wojna światowa, bitwa pod Barakiem, zaginione miasto Zygmuntów, Mikołaj Szydłowiecki, Anna Sapieżyna to tylko kilka faktów i osób historycznych z bogatego szydłowieckiego zbioru.

Raz na jakiś czas pojawiają się publikacje książkowe na temat historii Szydłowca, które z pewnością w większości są dostępne w szydłowieckich bibliotekach.

Ładnych parę lat temu pojawił się również pomysł by wprowadzić w Szydłowcu zamiast lekcji wychowawczych, lekcje lokalnego patriotyzmu czyli historii Szydłowca. Pomysł miał wielu zwolenników, ale nigdy nie został wprowadzony w życie. Może dziś na progu zbliżających się wyborów samorządowych, warto o tym pomyśle przypomnieć?

W naszej sondzie odpowiedzi wyraźnie sugerują, że mieszkańców interesuje historia naszego miasta. Na „tak” odpowiedziało, aż 85,4 %(41 głosów) pytanych. O żywym zainteresowaniu może również świadczyć ochocze wyświetlanie historycznych zakładek na portalu Nasz Szydłowiec, a także częste oglądanie galerii historycznych zdjęć naszego miasta.

Od historii nie uciekniemy, ona zawsze będzie gdzieś za naszymi plecami, dlatego warto o nią dbać i zachować w pamięci. Nie zapominając oczywiście, że świat idzie na przód.

Wyniki