W niedzielę w godzinach popołudniowych odbył się Spacer po Szydłowcu, na który zaprosiło mieszkańców miasta i okolic stowarzyszenie Przyjazny Szydłowiec a uczestników oprowadzała Katarzyna Majstrak, prezes stowarzyszenia Przyjazny Szydłowiec i Michał Czyżewski.

Była to pierwsza edycja spaceru zorganizowana przez stowarzyszenie, którą Katarzyna Majstrak zrelacjonowała na prośbę Nasz Szydłowiec w ten sposób:

Inicjatywa powstała po to, by przybliżyć mieszkańcom oraz osobom spoza Szydłowca, historię miasta i jego mieszkańców, zwrócić uwagę jak bardzo zmienił się Szydłowiec oraz pokazać mniej znaną lokalną historię.

Głównym tematem spaceru były trzy historyczne murale, a tematyka spaceru opierała się głownie na przełomie XIX i XX w.

Spacer rozpoczął się w Parku Niepodległości, gdzie przybliżyliśmy historię kpt. Stanisława Szmoniewskiego, mieszkańca Szydłowca, który zginął w Katyniu. Później przeszliśmy pod mural Fabryki Braci Węgrzeckich, dalej zatrzymaliśmy się na Rynku Wielkim pod ratuszem, by później przystanąć chwilę przed muralem przedstawiającym dzieło Zygmunta Vogla. Zeszliśmy w stronę źródełek, a pod muralem Maleckiego opowiedzieliśmy o malarzu, który mieszkał w Ratuszu. Finalnie zakończyliśmy spacer pod szydłowieckim zamkiem.”

Każdy ze spacerowiczów dostał na pamiątkę pocztówkę nawiązującą do szydłowieckich murali.

Poniżej udostępnione są wideo i foto relacje zrealizowane przez Nasz Szydłowiec. W wideorelacji znajdują się fragmenty z ciekawostkami dotyczącymi Szydłowca, które można było usłyszeć podczas spaceru jednak nie zdradziliśmy wszystkiego, czego można było dowiedzieć się biorąc udział na żywo w wydarzeniu. W ten sposób zapraszamy na kolejny spacer, który odbędzie się 6 sierpnia.