50-ciu szachistów z całego szerokiego regionu uczestniczyło w Turnieju Szachowym Niepodległości, zorganizowanym z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Bliżynie. 

Turniej odbył się 11 listopada 2017 roku, a miejscem rozgrywek była sala gimnastyczna miejscowej szkoły podstawowej.

Organizatorem zawodów był Klub Szachowy „Kordian” Bliżyn, sędziował Łukasz Łukomski.

Szydłowiecką drużynę reprezentowali: Marian Frąk, Tadeusz Ryszewski, Sławomir Bednarczyk, Piotr Podsiębierski i Michał Orlicki. Zwycięzcą turnieju został Waldemar Mróz z Radomia– 8 pkt. (w 9 rundach), przed Marcinem Janik z Tumlina k. Kielc- 7,5 pkt. i juniorem Szymonem Skawińskim ze Starachowic- 6,5 pkt.

Najlepszym z szydłowieckich zawodników okazał się junior Michał Orlicki z Kuźni Kol., gm. Jastrząb, 10-letni uczeń PSP nr 1 w Szydłowcu. Uzyskał on doskonały wynik w kat. open – 5 pkt., który dał mu 22 miejsce w turnieju. Natomiast w kat. juniorów (klasyfikowano 10-ciu ) zajął on wysokie 4 miejsce i był najlepszym szachistą spośród juniorów młodszych (szkoły podstawowe). Klasyfikacja juniorów turnieju przedstawiała się następująco: 1. Szymon Skawiński ( Starachowice)- 6,5 pkt., 2. Wojciech Okręt (Ostrowiec Św.) – 6 pkt., 3. Michał Olesiński (Bliżyn )- 5,5 pkt., 4. Michał Orlicki (Jastrząb)- 5 pkt. pozostałych 6-ciu juniorów uzyskało poniżej 5 pkt. Klasyfikowano 7 drużyn.

Nieoficjalna klasyfikacja drużynowa turnieju (liczono wyniki 2-ch najlepszych zawodników ): 1. „Gambit” Starachowice – 15,5 pkt., 2. „Kordian” Bliżyn – 11 pkt., 3. „Hetman” Ostrowiec Św.- 10,5 pkt., 4. Szydłowiec- 9,5 pkt. pozostałe drużyny poza Szydłowcem to „Grom” Skarżysko Kość., Końskie i Przysucha. Dla szydłowieckiej drużyny oprócz Orlickiego punktował jeszcze Marian Frąk – 4,5 pkt. – 27 miejsce w turnieju. Wyróżniono szydłowieckiego juniora jako najlepszego z juniorów młodszych, natomiast inny nasz szachista Piotr Podsiębierski wygrał nagrodę z losowania. Szydłowieccy szachiści rozegrali łącznie 45 partii szachowych z których 20 wygrali, w 1 padł remis i 24 przegrali, co daje 46% pozytywnych wyników. W paru partiach zabrakło im nieco szczęścia do wygranej, nie byli gorsi od przeciwników.

Michał Orlicki zasługuje na wielkie uznanie, mimo młodego wieku grał twardo, ambitnie i w dojrzały sposób, prezentował spore umiejętności, w niektórych partiach większe niż jego ranking – IV kat. szachowa. Szkoda więc, że nie jest prawdą wprowadzenie szachów do szkół, o czym już pisaliśmy i że władze nie dbają by w szkołach szachy prowadzono, nie wychodzą z inicjatywą. Przy takim podejściu marnuje się nie tylko taki talent, ale i wiele innych.

Szachiści turniejem uczcili Święto Niepodległości, twórców Niepodległej Polski i wszystkich Tych, którzy walczyli o niepodległość, w szczególności Tych, co za Ojczyznę oddali życie. Tym bardziej było im wstyd, że na marszu Niepodległości w Warszawie niesiono transparent z rasistowską treścią „Europa będzie biała”. W turniejach szachowych często spotykamy się z zawodnikami innego koloru skóry, innej narodowości i nie mamy uprzedzeń, ani nie prezentujemy niechęci do innych kulturowo. Protestujemy przeciwko szerzeniu poglądów rasistowskich, co narusza również polski kodeks karny i powinno z urzędu być ścigane na drodze prawnej. Nie tak dawno np. graliśmy z Ormianami, a i szachiści z Afryki czy krajów muzułmańskich też by nam nie przeszkadzali. Niech żyje Niepodległa! Z szachowym pozdrowieniem

informują: Marian Frąk i Michał Kojara – KSz. „Wieża” Szydłowiec