Nazwa góry w języku hebrajskim Har Hakarmel znaczy w języku polskim Winnica Boga lub Ogród Boży uważana jest za świętą przez żydów, chrześcijan, muzułmanów, bahaitów, czcicieli Baala i starożytnych Greków.

Od początku chrześcijaństwa w tutejszych grotach mieszkali pustelnicy, a wśród nich mieszkał tu w dwóch grotach prorok Eliasz , dlatego w języku arabskim górę tę nazwano Dżabal Mar Elias, co znaczy Góra Proroka Eliasza.

W szydłowieckiej farze pod wezwaniem św. Zygmunta znajduje się piękny barokowy ołtarz Matki Boskiej Szkaplerznej. Zastanówmy się, co on przedstawia

Na szczycie umieszczono rzeźbę św. Rafała archanioła, którego imię w tłumaczeniu na język polski znaczy Bóg uzdrawia. Św. Rafał jest patronem aptekarzy, lekarzy, chorych, emigrantów, pielgrzymów, podróżujących, uciekinierów, wędrowców, żeglarzy, policjantów, terapeutów.

Umieszczony w ołtarzu obraz otacza złota rama, w której wyrzeźbiono popiersie mężczyzny w stroju królewskim. Prawą rękę uniósł do błogosławieństwa, w lewej trzyma zwieńczone krzyżem jabłko. Przypuszczam, że jest to Bóg Ojciec, tym bardziej, że otaczają Go dwaj aniołowie, a niżej wyrzeźbiono szybującą w dół, w stronę Maryi gołębicę (Symbol Ducha Świętego).

Na obrazie nad głową Matki Bożej znajduje się malutki obłoczek. Jest to ten obłoczek, który na zboczach Gór Karmelu dostrzegł sługa najsłynniejszego proroka Starego Testamentu Eliasza. Było to proroctwo mówiące o tym, że tak, jak obłok przyniesie deszcz po suszy, tak Maryja przyniesie światu Zbawiciela.
Matka Boża siedzi na skłębionych chmurach, spoza których wyglądają główki aniołków, ubrana jest w srebrną suknię, na rękach trzyma Dzieciątko również ubrane w srebrną szatę. Obydwoje mają na głowach korony. Pan Jezus trzyma w dłoniach wyzłacaną księgę.

W dolnej części obrazu klęczą święty Szymon Stock (urodzony ok. 1164 lub 1175 w hrabstwie Kent, zmarł 16 maja 1265 w Bordeaux) eremita, mistyk, pierwszy generał zakonu karmelitów i święta Scholastyka (ok. 480 – 543) bliźniacza siostra św. Benedykta założycielka żeńskiego zakonu benedyktynek pochodząca z Nursji małej włoskiej osady patronka dobrych rozmów, chroni również wiernych od burz i niepogody. Jest pochowana na Monte Cassino.

Zgodnie z objawieniem, jakie miał św. Szymon w nocy z 15 na 16 lipca 1251 roku, Matka Boża pochyla się i podaje mu szkaplerz. Według objawienia ci, którzy będą nosić szkaplerz mogą liczyć po śmierci na wstawiennictwo Matki Bożej, unikną kary wiecznej.

Poniżej znajduje się prostokątny obraz ukazujący zaśnięcie Matki Bożej. Jeden z towarzyszących Najświętszej Pannie apostołów ma okrągłe okulary, być może jest to portret malarza lub fundatora. Boczne części obrazu przedstawiają pogrzeb i Wniebowzięcie.

W otaczającej obraz bogato zdobionej ramie wyrzeźbiono również dwie postacie biskupów.

Irena Przybyłowska – Hanusz.