Następnie wszyscy równym marszem za Miejską Orkiestrą Dętą i licznymi pocztami sztandarowymi udali się na Msze Św. w intencji Ojczyzny i poległych powstańców do kościoła farnego pw. Św. Zygmunta w Szydłowcu. 

Msze Św. prowadzili proboszcz szydłowieckiej parafii ksiądz dziekan Adam Radzimirski, ksiądz infułat Stanisław Pindera oraz kapelan strzelców.

W słowie wstępu infułat Pindera nie omieszkał zauważyć, że kilku milionowa Litwa nie bała się ogłosić roku 2013 rokiem Powstania Styczniowego, inaczej niestety jest w Polsce, gdzie rząd nie przyjął takiej inicjatywy partii opozycyjnej. 

Po uroczystej Mszy w kościele, wszyscy zebrani przeszli pod grób księdza Aleksandra Malanowicza wieloletniego proboszcza szydłowieckiej parafii, by złożyć na nim okolicznościowe wiązanki kwiatów. Ksiądz Malanowicz był jednym z przywódców ruchu powstańczego w guberni radomskiej. 

Kwiaty złożone zostały przez samorządowców, parlamentarzystów i przedstawicieli Związku Strzeleckiego również na mogile powstańczej usytuowanej na szydłowieckim cmentarzu parafialnym, a także przy figurce upamiętniającej Powstanie Styczniowe na skrzyżowaniu ulic Sowińskiego i Narutowicza.

Po złożeniu kwiatów na uczestników uroczystości czekały jeszcze miłe chwile na szydłowieckim Zamku, gdzie najpierw dyrektor Szydłowieckiego Centrum Kultury i Sportu „Zamek” Pani Małgorzata Bernatek odczytała listy skierowane do burmistrza Szydłowca z kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz od Marszałek Sejmu Ewy Kopacz.

Następnie burmistrz Andrzej Jarzyński i przewodnicząca Rady Miasta Krystyna Bednarczyk wręczyli niektórym z zaproszonych gości podziękowania i tak wyróżnieni zostali: posłowie Marzena Wróbel i Andrzej Bętkowski, organizator marszu szlakiem powstańców Daniel Woś, ksiądz dziekan Adam Radzimirski, brat Albert Gizan oraz wójtowie i burmistrzowie miast biorących udział w organizacji obchodów.

Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne młodzieży z Teatru „U Radziwiłła” pod kierownictwem Danuty Klepaczewskiej i Sławy Lorenc – Hanusz. 
Piękny spektakl słowno muzyczny pt. „Pamiętaj i żyj” sądząc po oklaskach i domaganiach się bisu podobał się wszystkim. 

Dziś 19 stycznia w Suchedniowie i Bodzentynie odbywały się dalsze uroczystości, a już jutro w Wąchocku odbędzie się zakończenie trzydniowych obchodów 150. rocznicy Powstania Styczniowego.

{phocagallery view=category|categoryid=150|limitstart=0|limitcount=52|imageordering=5}